Oczekiwanie przyjścia na świat dziecka i cały okres ciąży są jednym z najważniejszych okresów w życiu Kobiety. Jako doświadczony zespół lekarzy wiemy, jak wiele pytań pojawia się po stronie rodziców.
Każda przyszła mama, aby czuć się pewnie, oczekuje empatii, wsparcia i opieki dlatego, podczas pierwszej wizyty, przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad i zapoznamy Ciebie z całym przebiegiem profilaktyki jaki towarzyszy młodym mamom w okresie ciąży i połogu.
Zweryfikujemy aktualny stan zdrowia mamy i dziecka i wybierzemy najlepszą ścieżkę prowadzenia ciąży lub leczenia.
Prowadzenie ciąży wymaga stałej kontroli lekarskiej oraz regularnych badań. Każda przyszła mama przechodzi ten stan inaczej, dlatego wszystkie Pacjentki potrzebują indywidualnego podejścia.
W skład diagnostyki w czasie ciąży wchodzą ponadto badania ultrasonograficzne w tym badania prenatalne, które mogą być prezentowane dodatkowo w obrazie 3D i 4D. Badania te pozwalają na wykrywanie wad wrodzonych lub genetycznych u rozwijającego się płodu. W czasie wizyty można szczegółowo omówić jego przebieg, wyniki oraz ich konsekwencje. Zaletą przeprowadzenia badań USG prenatalnych jest szansa na uratowanie zdrowia dziecka i skuteczne leczenie niektórych wad po urodzeniu, jeśli zostały one zdiagnozowane w okresie ciąży. W trakcie badań prenatalnych wykonywane są zdjęcia i film 4D, a całość jest archiwizowana i przekazywana przyszłej mamie.
Prowadzenie ciąży Warszawa
Ciąża to ważny okres w życiu kobiety. Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego szuka odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań. Olbrzymią rolę w tym czasie stanowi kompleksowe wsparcie ginekologiczne, badania specjalistyczne oraz wiedza medyczna. Opieka lekarska na każdym etapie prowadzenia ciąży pozwala zadbać o prawidłowy rozwój płodu oraz gwarantuje spokój kobiecie ciężarnej. Nasz doświadczony zespół lekarzy chętnie wspiera swoje pacjentki we wszystkich trymestrach ciąży.
Opieka ginekologa w ciąży
Oczekiwanie na dziecko to czas, kiedy przyszli rodzice potrzebują wsparcia i empatii. Ginekologia to wyjątkowa dziedzina medycyny. Nasi specjaliści wybrali opiekę nad kobietami ciężarnymi ze względu na powołanie i chęć pomocy, dzięki czemu nasze pacjentki mogą czuć się u nas w pełni bezpieczne. Już podczas pierwszej wizyty przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad, który pozwoli nam wybrać indywidualnie dopasowany pakiet wizyt lekarskich oraz badań, w tym niezwykle ważnych badań USG. Przedstawimy też szczegółowy plan działań profilaktycznych, dzięki czemu od samego początku ciąży rodzice będą wiedzieli, co czeka ich przez cały okres prenatalny.
Terminarz wizyt u ginekologa w ciąży
Prowadzenie ciąży wymaga stałej kontroli lekarskiej oraz regularnych badań. Każda przyszła mama przechodzi ciążę inaczej, dlatego wszystkie pacjentki potrzebują indywidualnego podejścia. Pierwsza wizyta w naszym centrum medycznym zazwyczaj odbywa się około 5-6 tygodnia ciąży, czyli 1-2 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki. Podczas pierwszej konsultacji z lekarzem potwierdzana jest ciąża oraz jej prawidłowe położenie w jamie macicy. Tak wczesne zgłoszenie się do specjalisty jest w szczególności istotne u kobiet, u których występuje ryzyko poronienia oraz choroby przewlekłe. Wówczas lekarz przyjrzy się przyjmowanym lekom i zadecyduje, czy nie są one inwazyjne dla dziecka.
Początkowy okres ciąży to czas, kiedy należy już zadbać o prawidłową dietę oraz suplementację. Lekarz zaleca niezbędne preparaty, odpowiada na pytania ciężarnej, a także określa rodzaj wskazanej aktywności fizycznej dla przyszłej mamy.
Wizyty lekarskie w prawidłowej ciąży odbywają się:
- w I i II trymestrze ciąży – co 4 tygodnie,
- w III trymestrze ciąży – co 3 tygodnie.
W praktyce planowane spotkania z ginekologiem odbywają się w okolicach 5-6 tygodnia ciąży, 9 tygodnia, 12 tygodnia, 16 tygodnia, 20-22 tygodnia, 25-26 tygodnia, 30 tygodnia, 33 tygodnia, 36 tygodnia oraz 39 tygodnia.
Badania w ramach prowadzenia ciąży
Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje USG ginekologiczne oraz zleca szereg badań laboratoryjnych. Wśród nich znajdują się:
- grupa krwi z określeniem czynnika Rh i przeciwciała odpornościowe
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- TSH,
- glukoza na czczo.
Specjalista zaleca także tzw. badania infekcyjne: WR, HBsAg, HCV, HIV, przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii (CMV) i różyczki.
Badanie USG ciąży wykonuje się minimum 3 razy w trakcie jej trwania:
- w 12 tygodniu ciąży,
- w 22 tygodniu ciąży,
- w 32 tygodniu ciąży.
Dodatkowo podczas każdej wizyty położniczej można wykonać krótkie USG, które ocenia czynność serca dziecka oraz jego prawidłowy rozwój.
Co więcej, niemal przed każdą wizytą lekarską powtarza się badanie ogólne moczu i morfologię krwi. Raz na trymestr kontroluje się przeciwciała przeciw toksoplazmozie (jeśli nie pojawiły się przy pierwszym badaniu) oraz przeciw krwinkom czerwonym, jeśli istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Dodatkowo niektóre badania infekcyjne są ponownie wykonywane przed porodem.
W trakcie ciąży wykonuje się także nieinwazyjne badania skriningowe, których zadaniem jest wykrycie ewentualnych komplikacji u płodu oraz kobiety ciężarnej. Wśród nich znajdują się:
- test podwójny (test PAPP-A) – wykonuje się około 12 tygodnia razem z badaniem USG w 12 tygodniu ciąży,
- test OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test) – test obciążenia glukozą, który wykonuje się standardowo między 24 a 26 tygodniem ciąży.
Pierwszy z nich ocenia ryzyko pojawienia się u płodu chorób chromosomalnych jak np. zespół Downa. Drugi natomiast pozwala sprawdzić, czy u przyszłej mamy może rozwinąć się tzw. cukrzyca ciężarnych.
Dodatkowo przed każdą wizytą kontrolną u pacjentek wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Prawidłowy przyrost wagi w ciąży fizjologicznej to około 1-1,5 kg na każdą wizytę po 12 tygodniu ciąży. Daje to około 10-12 kg przez cały okres ciąży.
Ginekolodzy Warszawa
Sposób prowadzenia ciąży decyduje o zdrowiu nienarodzonego dziecka oraz samopoczuciu przyszłej mamy. Warto więc dobrze wybrać ginekologa, który zadba o wszystkie potrzeby rodziców. Innova-Med to zaufane miejsce w Warszawie, gdzie zyskasz dostęp do najlepszych specjalistów, badań prenatalnych i diagnostycznych oraz profesjonalnego wsparcia. Prowadzeniem ciąży w Warszawie zajmują się:
Gwarantujemy najwyższą jakość opieki medycznej, empatię, wyrozumiałość oraz wsparcie na każdym etapie ciąży.
Położnicy prowadzący ciążę w Innova-Med
W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie matki i dziecka ważna jest nie tylko diagnostyka i regularne spotkania z ginekologiem. Rekomendujemy, aby każda przyszła mama choć raz w czasie ciąży spotkała się również z położną. Rozwieje ona wszystkie wątpliwości związane ze stosowaną podczas ciąży i laktacji dietą, a także doradzi, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest wskazany dla przyszłej mamy. Wykwalifikowana położna zadba też o prawidłowe przygotowanie do porodu, a kiedy dziecko jest już na świecie – doradzi, jak pielęgnować noworodka. Położnictwo to dziedzina szczególna dla kobiet w okresie ciąży i połogu, dlatego gwarantujemy fachową pomoc w tym zakresie.