Hymenotomia to zabieg ginekologiczny polegający na nacięciu lub usunięciu zbyt grubej i niepodatnej na przerwanie błony dziewiczej. Wskazaniem do jego wykonania u młodych kobiet są trudności w perforacji błony dziewiczej podczas inicjacji współżycia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą radiofrekwencji, dzięki czemu jest nieinwazyjny dla pacjentki i umożliwia szybkie gojenie naruszonych tkanek.
Kiedy zdecydować się na usunięcie lub nacięcie błony dziewiczej?
Wskazania do zabiegu hymenotomii mogą mieć podłoże:
- medyczne – kiedy błona dziewicza w sposób fizjologiczny jest twarda i uniemożliwia współżycie.
- psychologiczne – kiedy młoda kobieta może współżyć, jednak jej obawa przed przerwaniem błony dziewiczej jest tak duża, że świadomie rezygnuje z inicjacji współżycia.
Usunięcie błony dziewiczej kwalifikowane jest jako zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej, który w naszej klinice wykonywany jest przez doświadczonego ginekologa z doświadczeniem chirurgicznym.
Jak się przygotować do hymenotomii?
Przed przystąpieniem do zabiegu w naszym centrum medycznym w Warszawie konieczna jest wizyta u ginekologa oraz podstawowe badania ginekologiczne. Lekarz zleci wykonanie podstawowych badań, wśród których znajdują się m.in.:
- morfologia krwi wraz z oznaczeniem grupy krwi,
- badanie ogólne moczu,
- wskaźnik krzepnięcia krwi.
Na ich podstawie specjalista może ocenić, czy nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu nacięcia błony dziewiczej. Hymenotomię może uniemożliwić nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, infekcje intymne, nieleczone zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywna choroba nowotworowa oraz skazy naczyniowe.
Przygotowanie do zabiegu nie jest wymagające, dzięki czemu młode kobiety nie muszą wprowadzać drastycznych modyfikacji stylu życia. Na tydzień przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z:
- picia alkoholu,
- palenia tytoniu,
- przyjmowania leków z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna) – zmniejszają one krzepliwość krwi, co może powodować krwawienie i powikłania po zabiegu.
Natomiast na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania preparatów zawierających witaminę E, leków przeciwgrypowych oraz przeciwkaszlowych, które podobnie jak aspiryna mogą wpływać na krzepliwość krwi. Dodatkowo należy niezwłocznie poinformować lekarza o wszelkich infekcjach intymnych oraz procesach chorobowych toczących się w organizmie pacjentki.
Opinie o hymenotomii
Hymenotomia to zabieg usunięcia błony dziewiczej u młodych kobiet, co może budzić wiele kontrowersji. Tymczasem chirurgiczne przecięcie błony dziewiczej ze względu na jej trudną budowę pozwala pacjentce rozpocząć życie intymne bez bólu i dyskomfortu. Wykonanie hymenotomii przez doświadczonego specjalistę znacznie ogranicza ryzyko ewentualnych powikłań, dzięki czemu pacjentka może szybko powrócić do swoich codziennych zajęć.
Jak przebiega zabieg i ile trwa?
Hymenotomia to usunięcie lub nacięcie twardej błony dziewiczej za pomocą tradycyjnego skalpela lub coraz częściej – laserowo. Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany, a krzyżowe nacięcie błony dziewiczej nie jest bolesne, dzięki zastosowanemu znieczuleniu. Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, jednak w niektórych przypadkach dopuszcza się narkozę, o czym zadecyduje lekarz po wcześniejszej konsultacji z pacjentką. Po wykonaniu nacięcia lekarz zakłada rozpuszczalne szwy, co pozwala uniknąć bolesnego i niekomfortowego zdejmowania tradycyjnych nici po upływie kilku dni.
Zabieg trwa od 30 do 120 minut – w zależności od stopnia skomplikowania i wybranej metody chirurgicznej.
Zalecenia po przeprowadzeniu hymenotomii
Rekonwalescencja po nacięciu fałdu śluzówki osłaniającego wejście do pochwy wymaga zastosowania się do zaleceń lekarskich. Hymenotomia przeprowadzana jest w pierwszej fazie cyklu po zakończeniu miesiączki. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się krwawienie i ból towarzyszące przerwaniu błony dziewiczej, dlatego zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Kilka tygodni po operacji należy ograniczyć aktywność fizyczną. Dodatkowo przez co najmniej dwa tygodnie należy powstrzymać się przed aktywnością seksualną – do czasu zagojenia rany nie należy uprawiać klasycznego stosunku waginalnego. Brak możliwości uprawiania seksu waginalnego w zależności od zdolności regeneracyjnych organizmu może trwać do 6 tygodni. Bez względu na metodę wykonania zabiegu, pacjentka powinna zadbać o prawidłową higienę okolic intymnych.
Zabieg hymenotomii w Innova-Med w Warszawie
Hymenotonia w formie usunięcia błony dziewiczej to nowoczesna metoda, którą stosujemy w naszym centrum medycznym. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonych specjalistów, dzięki czemu samo nacięcie goi się możliwie szybko i bez powikłań. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na zabieg decydują się młode kobiety przed rozpoczęciem współżycia, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby przebiegał on w komfortowej i dyskretnej atmosferze. Aby poprawić samopoczucie pacjentki, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co pozwala uchronić pacjentki przed krwawieniem i bólem. Jeśli więc borykasz się z problemem trudnej budowy błony dziewiczej, która uniemożliwia współżycie, zgłoś się po pomoc do centrum medycznego Innova-Med w Warszawie, gdzie otrzymasz profesjonalne wsparcie.