USG jamy brzusznej bywa zalecane pacjentom z podejrzeniem urazów któregoś z organów. Trzeba sprawdzić wówczas czy nie nastąpił wylew wewnętrzny, bo może on być bardzo niebezpieczny dla życia. Dobrze jednak sprawdzić jak wygląda brzuch zanim chirurg przystąpi do jego rozkrawania. USG tego organu może nas też uchronić przed leczeniem inwazyjnym. Może się okazać, że bóle nie wynikają z poważnych przyczyn i można je leczyć dietą i środkami farmakologicznymi. Czasem warto więc zrobić badanie, żeby przekonać się, że nie jest z nami tak źle.
Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej może być podejrzenie zakrzepicy żył wątrobowych. To groźnie brzmiąca nazwa, ale chorobę można leczyć podając pacjentowi heparynę. Trzeba jednak wykluczyć inne schorzenia. Właśnie takie badanie ultrasonografem pozwala to szybko osiągnąć.
Dla przyszłych rodziców USG jamy brzusznej jest bardzo ważnym momentem. To zwykle pierwszy raz kiedy widzą jak wygląda ich dziecko. Jednocześnie mogą się dowiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo i czy potrzebne będą jakieś dodatkowe działania.
Ponieważ USG jamy brzusznej jest badaniem łatwym i nieinwazyjnym zwykle preferuje się je zamiast badania RTG. Promienie używane podczas robienia zdjęć rentgenowskich są dużo bardziej inwazyjne. W przypadku ciąży mogą poważnie uszkodzić płód. Natomiast ultradźwięki używane w badaniu ultrasonograficznym nie działają szkodliwie dla organizmu. Zaletą tego badania jest również to, że daje natychmiastowy wynik. Do lekarza należy jedynie właściwa interpretacja obrazu, który zobaczył na monitorze i ewentualne zalecenie dalszych badań lub leczenia. W przypadku ciąży możemy dostać na pamiątkę pierwsze zdjęcie naszego malucha.