Kiedy powinno się przeprowadzić badanie USG tarczycy? Takie pytanie może dręczyć osoby, które na podstawie informacji w internecie czy popularnym poradniku stwierdziły, że mogą mieć problem z tarczycą. Przede wszystkim trzeba to potwierdzić u lekarza. To ważne, żeby nie lekceważyć objawów, które wskazują na chorobę Hashimoto, guzki na tarczycy czy jej nadczynność albo niedoczynność. Jednak nie możemy ostatecznie zdecydować czy rzeczywiście tarczyca jest przyczyną naszych dolegliwości.
Co to jest USG tarczycy?
Jest to nieinwazyjne badanie przeprowadzane za pomocą ultrasonografu. Aparat wysyła ultradźwięki w stronę organu i na podstawie tego jak się odbijają buduje obraz tarczycy na monitorze. Dzięki użyciu ultradźwięków o niskiej częstotliwości USG tarczycy jest wyjątkowo bezbolesne i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów przygotowujących. Natomiast zbudowany z odbitych dźwięków obraz jest dokładny i miarodajny.
Kiedy zaleca się badanie tego typu?
Lekarz może zdecydować, że nasze objawy albo obciążenie genetyczne powinny zostać potwierdzone przez badanie tarczycy. Zwłaszcza osoby, które mają skłonność genetyczną do nowotworów tarczycy, osoby mające wyraźne objawy niedoczynności i nadczynności tego gruczołu. Do badania USG tarczycy kieruje się też pacjentów, którzy mieli wykryte nieprawidłowe stężenie hormonów we krwi.
Czy powinnam/powinienem jakoś się przygotować?
Nie, pacjent nie musi być specjalnie przygotowany do badania. Jeżeli mieliśmy przeprowadzone wcześniej badania np. badanie krwi, to warto wziąć ze sobą wyniki. USG tarczycy zaczyna się od posmarowania szyi specjalnym żelem. Pomaga on w lepszym poruszaniu ultrasonografu po badanej części ciała. W czasie przesuwania głowicy po szyi badający będzie obserwował obraz na podłączonym monitorze i wykonywał zdjęcia, które przekaże pacjentowi. Badanie nie będzie trwało dłużej niż kilkanaście minut i zadaniem pacjenta jest po prostu wyleżeć spokojnie dopóki się nie skończy.
Po zakończonym badaniu dostaniemy wyniki i ewentualne skierowanie na dalsze badania. Może się też okazać, że nie będą one konieczne.
USG tarczycy w Innova-Med Warszawa Ursynów
Warto przeprowadzić USG tarczycy w dogodnym miejscu, takim jak przychodnia na Kabatach. Pozwala to nie tylko skorzystać na miejscu z wysokiej jakości usług, ale też z pomocy pełnego zespołu specjalistów.
Innova-Med zatrudnia lekarzy specjalistów z wielu dziedzin. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, szczególnie w okolicy osiedla Kabaty, to możesz połączyć USG tarczycy z wizytą u lekarza i otrzymać właściwy program leczenia. Dzięki rozmowie ze specjalistą możesz od razu mieć odpowiednią diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.
Badanie tarczycy przeprowadza się przede wszystkim w podejrzeniu anomalii tego gruczołu oraz zmian guzowych. Zaburzenia pracy tarczycy mogą wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie różnych obszarów naszego organizmu. Możliwe, że potwierdzenie np. niedoczynności tego organu ułatwi diagnozę gastrologowi czy dermatologowi. Dlatego właśnie warto badać się w miejscu, gdzie jest bezpośredni dostęp do specjalistów.
Przeprowadzając USG tarczycy w gabinecie na Kabatach możesz też liczyć na wyjątkowo miłą obsługę oraz szybkie przeprowadzenie niezbędnych procedur. W wielu przypadkach pacjenci unikają wizyty u lekarza, bo obawiają się długich kolejek, czasem nieprzyjemnych rozmów w recepcji lub gabinecie. Na szczęście Innova-Med jest firmą zorientowaną na pacjenta. Wiemy, że jakość usługi i sposób leczenia mają czasem wpływ na poprawę samopoczucia klienta. Dzięki temu pacjent chętniej wykonuje niezbędne badania i może szybciej rozpocząć leczenie.
USG tarczycy może też wykluczyć podejrzewane choroby. Dlatego czasem warto się przebadać, żeby usłyszeć, że nie dolega nam nic ze strony tego organu.
Przychodnia jest dostosowana dla pacjentów przyjeżdżających samochodami. Przed budynkiem znajduje się parking. Jeżeli ktoś mieszka daleko lub stan zdrowia osoby badanej nie pozwala jej na samodzielne poruszanie się na piechotę, to nie ma problemu z przyjazdem. Sam budynek również jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie z europejskimi standardami. Zapraszamy więc wszystkich na badanie tarczycy.
