Badanie ultrasonograficzne (USG) nerek wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych. Diagnostykę wykonuje się w celu oceny prawidłowości budowy nerek i układu moczowego oraz rozpoznania lub wykluczenia ewentualnych schorzeń. Warto pamiętać o regularnej kontroli narządów wewnętrznych, aby możliwie szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i poddać się odpowiednio dobranemu leczeniu.
Wskazania do wykonania USG nerek
USG nerek i pęcherza moczowego to badanie wykonywane w celu wykrywania chorób układu moczowego. Najważniejsze wskazania do badania ultrasonografem w naszym centrum medycznym to:
- krwiomocz,
- nieprawidłowe wyniki badania ogólnego moczu,
- ból brzucha,
- ból w podbrzuszu,
- podejrzenie kamicy nerkowej,
- zaburzenia czynności nerek,
- torbiele nerek,
- zmiany nowotworowe nerek,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia gruczołu krokowego.
Dodatkowo warto pamiętać, że USG nerek Warszawa – wykonywane w naszym centrum medycznym jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Podczas diagnostyki nie są wykorzystywane promienie rentgenowskie oraz środki kontrastowe, dzięki czemu badanie można powtarzać nawet w niewielkich odstępach czasu, jeśli zajdzie taka konieczność. Badanie USG brzucha pozwala ocenić postępy leczenia, ale też wykryć nowe zmiany patologiczne wewnątrz organizmu.
Badanie USG nerek – jak się przygotować?
USG jamy brzusznej, w tym bezbolesne badanie nerek wymaga odpowiedniego przygotowania, które nie jest uciążliwe dla pacjenta. Układ moczowy zlokalizowany jest w pobliżu jelit, dlatego ważne, aby na dzień przed badaniem nie spożywać produktów wzdymających. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie diety lekkostrawnej, co pozwoli uniknąć gazów zakłócających przebieg badania i zniekształcających wygląd narządów jamy brzusznej, zwłaszcza pęcherza moczowego.
Co istotne, na badanie USG jamy brzusznej oraz nerek nie trzeba zgłaszać się na czczo. Warto jednak pamiętać, że zalegający w przewodzie pokarmowym i żołądku nadmiar pokarmów może zniekształcić wyniki badania. W związku z tym najlepiej, aby na 6-8 godzin przed badaniem zrezygnować z przyjmowania pokarmów.
Dodatkowo w przypadku badania nerek i pęcherza moczowego warto zadbać, aby był on pełny. Należy więc na co najmniej godzinę przed badaniem wypić około 1-1,5 litra niegazowanej wody. Napojów gazowanych nie zaleca się zarówno w dzień badania, jak i w dzień poprzedzający jego wykonanie. Pacjent nie musi rezygnować z przyjmowania leków, chyba że o takiej konieczności poinformuje go lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego.
Jak przebiega USG nerek?
Badanie USG nerek jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne dla każdego pacjenta. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt diagnostyczny – ultrasonograf. Głowicę urządzenia zwilża się specjalnym żelem i przykłada do skóry pacjenta w miejscu wykonywania badania. Diagnostyka przebiega w pozycji leżącej – zarówno na plecach, jak i prawym oraz lewym boku, a lekarz prosi o zmianę ułożenia lub wstrzymania oddechu w celu uwidocznienia badanego narządu. Podczas USG układu moczowego obraz przekazywany jest z głowicy urządzenia do monitora, na którym lekarz może stwierdzić ewentualną obecność niepokojących zmian.
USG jest badaniem, którego wynik przedstawiany jest w formie opisu. Lekarz określa w nim położenie nerek, ich kształt oraz rozmiar. Prawidłowe fizjologicznie nerki mają długość o 9 do 13 cm oraz grubość 15-25 mm. Osoba przeprowadzająca badanie ocenia także grubość rdzenia i warstwy korowej. Dodatkowo podczas USG nerek określa się ich echogeniczność, która pozwala wykryć ewentualne schorzenia miąższu nerek. Badanie nie pozwala ocenić czynności narządów, jednak umożliwia stwierdzenie patologicznych zmian, takie jak:
- guzy i torbiele nerek,
- złogi w układzie kielichowo-miedniczkowym – pojawiają się w przebiegu kamicy moczowej,
- wodonercze,
- poszerzony moczowód,
- zwężenie tętnicy nerkowej – można wykryć podczas badania USG techniką Dopplera.
Aby lekarz miał pełen ogląd stanu pacjenta, przeprowadzone badanie należy uzupełnić o zlecone przez niego badania laboratoryjne oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego.
Ile trwa USG nerek?
USG tkanek i narządów to proste badanie, które nie wymaga dużo czasu. Sama diagnostyka wraz z opisem przeważnie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby badanie było bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Po zakończeniu diagnostyki pacjent otrzymuje wynik wraz z opisem przygotowanym przez lekarza wykonującego USG. Wyniki badań obrazowych należy skonsultować ze specjalistą. Wielu doświadczonych lekarzy przyjmuje pacjentów w naszym centrum medycznym.
Badanie USG nerek w Innova-Med w Warszawie
Jeśli poszukujesz centrum medycznego, w którym wykonasz dokładne badanie USG jamy brzusznej w Warszawie, nasza oferta jest skierowana do Ciebie. Szybkie terminy, nowoczesny sprzęt oraz wiedza i doświadczenie naszych specjalistów sprawiają, że trafisz w najlepsze ręce. W ramach USG jamy brzusznej (Warszawa) wykonujemy nie tylko USG nerek, ale również innych narządów. Pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, śledziona, wyrostek robaczkowy, wątroba, USG piersi, jąder, USG nerek w Warszawie oraz USG doppler to jedynie początek badań, jakie znajdziesz w naszej ofercie.
