Czym zajmuje się pediatra?
Przedmiot pracy lekarza pediatry stanowi diagnozowanie oraz leczenie chorób oraz dolegliwości występujących u pacjentów od wieku niemowlęcego do 18. roku życia.
Dzięki ogromnemu zasobowi wiedzy z różnych dziedzin medycyny, lekarz ten może dobrać prawidłową terapię zarówno dla drobnych schorzeń, jak i tych mających podłoże genetyczne, a także uwarunkowanych psychologicznie lub psychospołecznie.
Kiedy udać się do lekarza pediatry?
Wystąpienie u dziecka dolegliwości takich jak:
- podwyższona temperatura
- kaszel
- katar
- biegunki, zaparcia, wymioty
- wysypki oraz zmiany skórne
- nadmierna płaczliwość
- osowiałość, brak reakcji na bodźce zewnętrzne (gesty, głos, zmiany wyrazu twarzy)
- nadpobudliwość
- wzdęty brzuch
- brak apetytu
- trudności występujące w karmieniu piersią bądź sztucznym
- nadmierne ślinienie się
- nadmierna senność bądź problemy ze snem
- opóźniony rozwój ruchowy czy inne symptomy zdradzające potencjalne wady rozwojowe
powinno stanowić w oczach odpowiedzialnego rodzica przesłankę do udania się ze swoim dzieckiem do lekarza pediatry.
Ponadto warto podkreślić istotność odbywania u pediatry wizyt kontrolnych, z których pierwsza powinna odbyć się między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. Podczas jej trwania dziecko jest ważone i mierzone. Dodatkowo, lekarz przeprowadza badanie ciemiączka, skóry oraz mięśni dziecka. Jeśli badanie to wykaże nieprawidłowości, maluch zostaje następnie skierowany do odpowiedniego specjalisty, który poszerzy testy diagnostyczne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pediatry?
Poza specjalistyczną wiedzą i posiadanym doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości, przy wyborze pediatry warto dodatkowo zwrócić uwagę na tzw. kompetencje miękkie lekarza.
Jedną z pożądanych umiejętności jest zdolność zabawienia czy w inny sposób odwrócenia uwagi dziecka podczas badania, i wykonywania drobnych zabiegów lub szczepień.
Nie mniej ważne jest przywiązywanie wagi do szczegółów, co znajduje swoje odzwierciedlenie w założeniu karty zdrowia młodego pacjenta, prowadzeniu ewidencji chorób oraz umawianiu na wizyty kontrolne, pozwalające ocenić postępy w leczeniu dziecka.
Wreszcie, czas trwania wizyta u pediatry powinien wystarczyć na udzielenie wyczerpujących informacji na temat stanu zdrowia dziecka bez zbędnego pośpiechu.