USG wątroby to ważny element podczas wykonywania badania USG jamy brzusznej. Diagnostyka jest w pełni nieinwazyjna i bezbolesna, dzięki czemu pozwala ocenić wygląd wątroby oraz dostarczyć istotnych informacji na temat pracy tego narządu. W naszym centrum medycznym gwarantujemy dostęp do nowoczesnego sprzętu i krótki okres oczekiwania, dlatego zachęcamy do wykonania USG jamy brzusznej w Warszawie.
Wskazania do wykonania USG wątroby
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych naszego organizmu. Odpowiada ona za syntezę białek i enzymów, produkcję i wydzielanie żółci, neutralizację związków toksycznych, a także magazynowanie węglowodanów oraz niektórych witamin. Narząd bierze także udział w metabolizowaniu kwasów nukleinowych oraz termoregulacji. Tak zróżnicowane i istotne funkcje wymagają prawidłowego funkcjonowania wątroby, a ewentualne zaburzenia mogą doprowadzić do zachwiania równowagi całego organizmu.
USG wątroby to badanie wykonywane często przy okazji USG brzucha. Podczas diagnostyki specjalista ocenia wielkość i kondycję wątroby, jednak możliwe jest także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest do monitorowania postępów leczenia chorób nowotworowych, a także wykrywania przerzutów.
Wskazaniem do badania USG wątroby jest pojawienie się niepokojących objawów, takich jak:
- powiększony obwód brzucha ( niezwiązany ze wzrostem masy ciała wynikającym z nieprawidłowej diety),
- ból brzucha nieznanego pochodzenia,
- ból kolkowy,
- spadek masy ciała niezwiązany z odchudzaniem,
- biegunka,
- wymioty,
- podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego,
- zażółcenie powłok skórnych,
- zatrzymanie moczu lub stolca.
Badanie USG brzucha wykonuje się także, kiedy podczas badania palpacyjnego lekarz wyczuwa niepokojące zmiany. USG wątroby wykonywane jest, kiedy badania laboratoryjne odbiegają od normy oraz gdy w rodzinie występowały choroby wątroby.
Co pozwala wykryć USG jamy brzusznej Warszawa? Badanie ultrasonograficzne wątroby jest niezbędne podczas diagnostyki:
- stłuszczenia wątroby,
- zwłóknienia miąższu wątroby,
- ostrego zapalenia wątroby,
- marskości wątroby,
- zmian ogniskowych – nowotwory, gruczolaki, torbiele.
Diagnostyka pozwala także ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz znaleźć przyczynę zastoju żółci.
Badanie USG wątroby – jak się przygotować?
W przypadku nagłej diagnostyki badanie USG wątroby wykonywane jest bez wcześniejszego przygotowania, jednak badania planowe związane są z kilkoma zaleceniami. Odpowiednie przygotowanie do USG wątroby zwiększa wartość diagnostyczną oraz pozwala uzyskać lepszy i bardziej szczegółowy obraz narządu.
Na USG jamy brzusznej należy przyjść na czczo, dlatego nie zaleca się jedzenia na przynajmniej 6-8 godzin przed badaniem. Dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Dodatkowo dzień przed badaniem (a jeśli to możliwe nawet 2 tygodnie przed) należy zastosować dietę lekkostrawną. Z menu warto wyeliminować napoje gazowane oraz produkty wzdymające, takie jak np. kapusta, brokuł, kalafior, fasola, groch, cebula oraz czosnek. Przed diagnostyką nie należy pić kawy oraz palić papierosów. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zastosowanie przed badaniem leków ułatwiających pozbycie się gazów. Są one dostępne w każdej aptece bez recepty, np. Espumisan.
Jak przebiega USG wątroby?
USG jamy brzusznej to badanie nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta, dlatego nie należy się go obawiać. Podczas wizyty pacjent zostanie poproszony o położenie się na plecach oraz odsłonięcie brzucha. Następnie na skórę nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy urządzenia i uzyskanie pełnego obrazu badanych organów wewnętrznych. Jest on wyświetlany na ekranie ultrasonografu w czasie rzeczywistym. Podczas badania wątroby lekarz może poprosić pacjenta o przewrócenie się na lewy bok, co umożliwia dokładne obejrzenie narządu.
Po zakończeniu badania ultrasonografem lekarz przygotowuje opis badania oraz omawia uzyskane wyniki z pacjentem. Ważne, aby z wynikiem badania umówić wizytę u specjalisty, który wystawiał skierowanie na diagnostykę.
Ile trwa USG wątroby?
Badanie USG wątroby trwa od kilku do kilkunastu minut, dzięki czemu nie trzeba rezygnować ze swoich codziennych zajęć i obowiązków. Dodatkowo proces diagnostyki może wydłużyć jednoczesne badanie innych narządów jamy brzusznej, np. pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego i układu moczowego wraz z gruczołem krokowym u mężczyzn, narządów rodnych u kobiet, czy wyrostka robaczkowego.
Zmiany na wątrobie w USG – co wtedy?
Wynik badania USG wątroby zostanie dokładnie opisany przez lekarza wykonującego diagnostykę. Jego interpretacja często wymaga znajomości nomenklatury medycznej, wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego też należy umówić się do specjalisty, który przyjrzy się wynikowi oraz zleci badania dodatkowe, które pozwolą postawić trafną diagnozę. Szybka wizyta u specjalisty jest wskazana w szczególności, jeśli badanie USG ujawni guza wątroby, stłuszczenie, zwłóknienia, marskość, stan zapalny czy inne zmiany ogniskowe. USG jest badaniem, które pozwala możliwie szybko wykryć niepokojące zmiany i rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie.
Badanie USG wątroby w Innova-Med w Warszawie
Regularne wykonywanie badania USG jamy brzusznej w Warszawie pozwala ocenić kondycję narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Ważne więc, aby pamiętać o diagnostyce oraz kontrolnych wizytach lekarskich. W naszym centrum medycznym w Warszawie wykonasz USG wątroby w komfortowych warunkach pod opieką doświadczonych specjalistów. Gwarantujemy krótki okres oczekiwania na badanie oraz nowoczesny sprzęt, który poprawia czytelność uzyskanych wyników. Umów się na całkowicie bezpieczne badanie ultrasonograficzne oraz wizytę u doświadczonego lekarza, który pokieruje dalszym procesem leczenia. W naszej ofercie znajdziesz USG brzucha oraz poszczególnych narządów wewnętrznych.