USG jąder to badanie pozwalające skontrolować stan nie tylko jąder, ale również najądrzy i całej moszny. Diagnostyka tego typu jest sposobem na wykrycie wielu chorób jąder, wśród których najczęściej u pacjentów spotyka się żylaki powrózka nasiennego, guz jądra, skręt i przyczepkę jądra oraz tzw. wodniaki. Badanie ultrasonograficzne zaliczane jest do bezpiecznych, nieinwazyjnych i bezbolesnych metod diagnostycznych, dlatego może być wykonane u każdego pacjenta w razie niepokojących objawów.
Wskazania do wykonania USG jąder
Ultrasonografia to jedna z podstawowych metod diagnostycznych, która pozwala wykryć wiele stanów chorobowych toczących się w obrębie jąder. Wśród najważniejszych wskazań do wykonania badania znajdują się podejrzenia:
- guzów jąder,
- torbieli jąder,
- przepukliny mosznowej lub pachwinowej,
- żylaków powrózka nasiennego,
- wodniaków,
- zapalenia jąder lub najądrza,
- powiększenia moszny,
- skrętu jądra (powrózka nasiennego).
W przypadku wykrytych zmian USG jąder pozwala określić stopień ich zaawansowania, a także ocenić skuteczność zastosowanej metody terapeutycznej.
Badanie ultrasonograficzne jąder jest także wykorzystywane w procesie diagnostycznym niepłodności. Pozwala ono dokładnie ocenić drożność nasieniowodów, której zaburzenia mogą powodować problemy ze spłodzeniem potomstwa.
Dodatkowo USG jąder i najądrzy wykorzystywane jest w przypadku bliżej nieokreślonego bólu jąder i podbrzusza, po urazach oraz w przypadku podejrzenia niezstąpienia jąder. Badanie należy przeprowadzić też niezwłocznie, kiedy u pacjenta pojawia się asymetria jąder.
Badanie USG jąder – jak się przygotować?
Badanie jąder za pomocą ultrasonografu nie wymaga specjalnego przygotowania oraz depilacji okolic intymnych. Warto założyć wygodne spodnie oraz zabrać ze sobą zapasową bieliznę w razie zabrudzenia specjalnym żelem wykorzystywanym podczas diagnostyki.
Dodatkowo istnieje kilka przeciwwskazań do badania, które mogą zdyskwalifikować pacjenta z dalszej diagnostyki. Są to przede wszystkim urazy jąder i moszny oraz silny ból jąder (przykładanie głowicy ultrasonografu może potęgować dolegliwości bólowe). Aby prawidłowo przygotować się do badania, należy o wszelkich komplikacjach poinformować lekarza.
Jak przebiega USG jąder?
Badanie wykonywane przez doświadczonego lekarza jest komfortowe i bezbolesne dla pacjenta, jednak wymaga zdjęcia bielizny i odzieży od pasa w dół. Podczas przeprowadzania USG pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a lekarz może poprosić dodatkowo o skrzyżowanie nóg lub podłożenie wałka pod mosznę. Takie przygotowanie do badania znacznie ułatwia dalszą diagnostykę.
Badanie USG jąder wykonuje najczęściej lekarz urolog lub androlog, który nakłada specjalny żel na głowicę urządzenia – ultrasonografu. Następnie lekarz przesuwa głowicę po badanej okolicy, a obraz jest przekazywany bezpośrednio na ekran sprzętu diagnostycznego. Po zakończeniu części głównej badania lekarz prosi pacjenta o wytarcie żelu i założenie ubrań, a sam przystępuje do przygotowania opisu badania.
Ile trwa USG jąder?
Badanie nie wymaga podania znieczulenia, ponieważ jest całkowicie bezbolesne, co pozwala skrócić czas potrzebny na diagnostykę. USG jąder zazwyczaj trwa kilkanaście minut, podczas których lekarz nie tylko wykonuje badanie, ale również przygotowuje jego opis. Pacjent otrzymuje go w formie wydruku komputerowego, który należy skonsultować ze swoim lekarzem.
USG jąder a USG moszny
USG jąder i moszny to określenia, które bardzo często stosowane są zamiennie. Badanie moszny za pomocą fal ultradźwiękowych pozwala ocenić jądra i najądrza usytuowane w worku mosznowym. Podczas badania USG moszny ocenia się też najądrza oraz powrózek nasienny zawierający nasieniowody, nerwy oraz naczynia krwionośne. Bezbolesne badanie jąder zalecane jest każdorazowo, kiedy pacjent zauważy lub wyczuje zmiany w wielkości albo strukturze jąder oraz w stanach pourazowych moszny.
Badanie USG jąder w Innova-Med w Warszawie
Potrzebujesz wykonać badanie USG jąder w Warszawie bez długiego oczekiwania i kolejek? Nasze centrum medyczne zajmuje się profilaktyką z wykorzystaniem nowoczesnego ultrasonografu. Badanie wykonuje specjalista o wieloletnim doświadczeniu, który jest w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości oraz guzki, które mogą wskazywać na raka jądra. Dzięki USG wykonywanemu regularnie możesz więc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, a niekiedy również niepłodności. Wynik badania w naszej klinice dostępny jest od ręki, dzięki czemu możesz w możliwie krótkim terminie umówić się na wizytę lekarską w celu omówienia otrzymanego opisu badania.