Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetyka to gałąź nauki zajmująca się tematyką prawidłowego odżywiania, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych zarówno osobom zdrowym, jak i chorym.
Dietetyków można śmiało określić mianem specjalistów interdyscyplinarnych, gdyż posiadają oni dodatkowo wiedzę z zakresu anatomii, biochemii, medycyny, a także psychologii.
Czym zajmuje się dietetyk KLINICZNY?
Przedmiotem zainteresowań dietetyka klinicznego jest żywienie osób chorych.
Dietetyk kliniczny posiada wiedzę dotyczącą żywienia pacjentów podczas różnych etapów choroby, co może mieć na celu:
- powstrzymanie jej rozwoju
- zapobiegnięcie jej zaostrzeniu
- przyspieszenie leczenia i rekonwalescencji pacjentów
Dzięki rozległej wiedzy w obszarze relacji między układem pokarmowym a innymi układami organizmu człowieka, dietetyk kliniczny ma możliwość skomponowania diety właściwej dla określonych schorzeń oraz stopnia ich zaawansowania u pacjenta.
Dietetyk kliniczny przeprowadza wywiady żywieniowe, ocenia stan odżywienia pacjenta i sposób jego żywienia, wykonuje pomiary antropometryczne i analizuje wyniki badań określających poziom składników odżywczych w organizmie. Sporządza on również materiały edukacyjne dla osób chorych i ich opiekunów oraz zajmuje się edukowaniem osób zdrowych w odniesieniu do zasad prawidłowego odżywiania.
Co można osiągnąć dzięki współpracy z dietetykiem?
Dzięki wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i we współpracy z pacjentem, dietetyk może pomóc:
- ułożyć plan posiłków w przypadku ludzi zdrowych (i np. starających się schudnąć),
- określić zasady żywienia przy poszczególnych schorzeniach i dolegliwościach, takich jak alergie i nietolerancje pokarmowe
- dokonać oceny wzajemnego oddziaływania nawyków żywieniowych pacjenta oraz zażywania określonych grup leków
- zbadać wpływ sposobu odżywiania pacjenta na rozwój określonych schorzeń
W przypadku jakich dolegliwości warto zgłosić się do dietetyka?
Dietetyk zajmuje się zasadami prawidłowego odżywiania (zarówno osób zdrowych jak i chorych) w skład czego wchodzą : zbilansowana dieta, regularność w spożywaniu posiłków, odpowiedni bilans kaloryczny i energetyczny. Poza tym dietetyk układa plany żywieniowe, prowadzi analizę składu ciała, dzięki czemu problem każdego pacjenta będzie rozpatrzony indywidualnie a rezultaty będą widoczne przy każdej kolejnej analizie.
Problemy z wagą:
- otyłość
- nadwaga
- chęć przybrania na wadze
- chęć przybrania masy mięśniowej
Choroby układu pokarmowego:
- nietolerancja laktozy – to coraz częściej spotykany problem wśród ludzi utrudniający codzienne funkcjonowanie, dietetyk może Ci pomóc i dopasować dietę, w której laktoza zostanie wyeliminowana bez większych wyrzeczeń.
- celiakia (nadwrażliwość na gluten)
- choroby gastrologiczne (problemy z wypróżnianiem, nadwrażliwość jelit, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka, nadżerki żołądka, wzdęcia, SIBO) – po konsultacji z gastrologiem i otrzymanej diagnozie, warto udać się do dietetyka i zasięgnąć porady dotyczącej lekkostrawnych posiłków. Zależnie od problemu, zostanie dopasowana indywidualna dieta oraz plan żywieniowy z wyszczególnieniem konkretnych produktów.
- zgaga
- halitoza – może mieć podłoże w nieodpowiedniej diecie. Związki siarki zawarte w niektórych produktach, mogą powodować halitozę.
- Problemy skórne (tu nic więcej nie trzeba dodawać, bo o trądziku można pisać i pisać jakie mają podłoże, a raczej każdy wie czym ogólnie jest trądzik):
- trądzik młodzieńczy
- trądzik różowaty
- trądzik o podłożu bakteryjnym
- suchość skóry – może mieć podłoże w nieprawidłowym odżywianiu, nieodpowiednia suplementacja tłuszczów w posiłkach czy zbyt małej ilości wypijanych płynów. Poza odpowiednią pielęgnacją skóry, ważne jest odpowiednie nawodnienie od wewnątrz.
- łojotokowe zapalenie skóry
- przetłuszczanie się skóry
- wypadanie włosów i łamliwość paznokci
- problemy ze skórą naczynkową z tendencją do podrażnień
- AZS (atopowe zapalenie skóry) – ze względu na podłoże alergiczne choroby, warto dowiedzieć się, które z produktów mogą wywoływać taką reakcję na naszej skórze. Wśród produktów spożywczych istnieje wiele takich wywołujących alergie pokarmowe, skórne lub wziewne. Dzięki konsultacji z dietetykiem dowiesz się na jakie posiłki możesz sobie pozwolić i dzięki temu zminimalizować problemy wynikające z uciążliwej choroby.
Problemy innej natury zdrowotnej:
- cukrzyca – cukrzyca poza ingerencją medyczną w postaci insuliny, wymaga odpowiedniego podejścia do odżywiania, warto dbać o zbilansowaną dietę, regularność w posiłkach, aby poziom glukozy był zawsze na odpowiednim poziomie.
- problemy z tarczycą – niedoczynność jak i nadczynność tarczycy potrafią przysporzyć problemów z wagą, dlatego ważny jest odpowiedni bilans kaloryczny, regularność w spożywaniu posiłków przy tego typu schorzeniach również jest bardzo istotna.
- anemia – może powodować ospałość u osób cierpiących na to schorzenie, dlatego ważny jest odpowiedni bilans energetyczny spożywanych posiłków, który pozwoli na normalne funkcjonowanie i zapewni lepszą kondycję fizyczną oraz psychiczną.
- niedobór żelaza – ten problem coraz częściej dotyka ludzi w każdym wieku, nieodpowiedni dobór składników w posiłkach, nieregularne jedzenie, nieodpowiednia suplementacja. W walce z niedoborem żelaza, kluczową rzeczą jest odpowiednia dieta, dzięki temu ewentualne inne leczenie farmakologiczne przyniesie dużo lepsze skutki.
- inne problemy morfologiczne
- problemy ze snem (np. jeśli ktoś pracuje zmianowo – ułożenie diety, która nie pobudza aż tak organizmu, albo nie powoduje ospałości)