Czym jest?
Kiła to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie rozwijające się we krwi i innych płynach ustrojowych. Choroba ta może mieć bardzo ciężki przebieg, jeśli nie zostanie wyleczona we wczesnym stadium.
Jak się przenosi?
Do zakażenia kiłą dochodzi w wyniku stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub używania zabawek erotycznych, których używa również osoba zakażona, a także w wyniku kontaktu ze skórą z owrzodzeniami lub wysypką kiłową.
Jakie są objawy choroby?
Rozróżnia się trzy stadia rozwoju choroby:
Kiła I-rzędowa– zazwyczaj pojawia się jeden lub większa liczba wrzodów umiejscowionych w okolicy sromu, w pochwie lub na prąciu, a niekiedy również w jamie ustnej i w okolicy odbytu. Owrzodzenie występuje po upływie dwóch do trzech tygodni od kontaktu z patogenem. Utrzymuje się przez dwa do sześciu tygodni i jest silnie zakaźne.
Kiła II-rzędowa– po upływie od dwóch do sześciu miesięcy od zakażenia pojawia się uogólniona wysypka.
Mogą jej towarzyszyć objawy grypopodobne takie jak gorączka, ból głowy lub ból gardła.
Pojawiają się zmiany skórne podobne do brodawek o płaskim wierzchołku, występujące na sromie u kobiet oraz w okolicach odbytu u kobiet i mężczyzn. Oba wyżej wymienione stadia mogą również przebiegać bezobjawowo.
Skutkiem braku leczenia jest:
Kiła III-rzędowa– dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń serca, mózgu i innych narządów, które mogą prowadzić do zgonu.
To późne stadium choroby występuje rzadko. Dochodzi do niego po wielu latach od zakażenia, jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Jak to wyleczyć?
W celu zwalczenia infekcji stosuje się antybiotykoterapię. Aby nie dopuścić do ponownego zakażenia, leczenie należy zastosować u obojga partnerów. Po przebytej chorobie konieczne mogą być regularne wizyty kontrolne.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, używaj prezerwatywy!