W jednym z dotychczas przeprowadzonych badań wykazano, że wprowadzenie do diety dużych ilości (100 g na dzień) orzechów pistacjowych po 3 tygodniach przyczyniło się do poprawy punktacji we wszystkich domenach Międzynarodowego Wskaźnika Funkcji Erekcyjnej (ang. International Index of Erectile Function) u mężczyzn z zaburzeniami erekcji.
autor tekstu:
dietetyk kliniczny, dr Łukasz Kowalski
Międzynarodowy Wskaźnik Funkcji Erekcyjnej to kwestionariusz zawierający pytania dotyczące pięciu domen (osiągania erekcji, odczuwania orgazmu, popędu seksualnego, satysfakcji ze stosunku seksualnego i ogólnej satysfakcji z życia seksualnego)(1).
Jakiś czas temu ukazały się wyniki kolejnego znacznie większego badania przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców, w którym oceniono wpływ konsumpcji orzechów na funkcje seksualne u zdrowych mężczyzn (2).
Uczestnicy tego badania (mężczyźni w wieku 18-35 lat) zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup: spożywającej 60 g orzechów na dzień (30 g orzechów włoskich, 15 g migdałów i 15 g orzechów laskowych) lub unikającej konsumpcji orzechów. Poza tym w obu grupach mężczyźni byli na typowej diecie zachodniej.
Do oceny zmian w funkcjach seksualnych wykorzystano ponownie Międzynarodowy Wskaźnik Funkcji Erekcyjnej. Dodatkowo ocenie poddano parametry funkcji śródbłonka, takie jak stężenia tlenku azotu i E-selektyny.
Co wykazano?
Po 14 tygodniach w porównaniu do grupy kontrolnej, w grupie spożywającej orzechy odnotowano poprawę funkcji orgazmu i zwiększenie popędu seksualnego. Zmiany w punktacji w przypadku pozostałych domen Międzynarodowego Wskaźnika Funkcji Erekcyjnej oraz zmiany w stężeniach tlenku azotu i E-selektyny nie różniły się między grupami.
W grupie spożywającej orzechy w trakcie interwencji wzrosło spożycie tłuszczu ogółem, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zarówno z rodziny omega-3, jaki i omega-6), witaminy E i magnezu. Z kolei w obu grupach zmalało spożycie energii ogółem i błonnika pokarmowego (przy czym, w mniejszym stopniu w grupie spożywającej orzechy).
Wnioski:
Interesujące jest, że w przedstawionym badaniu konsumpcja orzechów przyczyniała się do poprawy funkcji orgazmu i zwiększenia popędu seksualnego u zdrowych mężczyzn.
Dodam, że orzechy warto regularnie spożywać również z innych względów niż poprawa funkcji seksualnych na co wskazuje m.in. wyjątkowo obszerna praca przeglądowa, w której autorzy przeanalizowali wyniki badań dotyczące wpływu konsumpcji orzechów na odpowiedź glikemiczną, zmianę masy ciała, apetyt, profil mikrobioty jelitowej, lipidogram, markery stresu oksydacyjnego, stanu zapalnego i funkcji śródbłonka oraz ciśnienie tętnicze krwi (3). Według tej pracy przeglądowej orzechy ze względu na zawartość szeregu składników odżywczych i związków bioaktywnych (m.in. jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, błonnik pokarmowy oraz polifenole) wykazują korzystny wpływ na prewencję i leczenie cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.
Bibliografia
- Aldemir i wsp. 2011. Pistachio diet improves erectile function parameters and serum lipid profiles in patients with erectile dysfunction. Int J Impot Res. 23:32-8.
- Salas-Huetos i wsp. 2019. Effect of Nut Consumption on Erectile and Sexual Function in Healthy Males: A Secondary Outcome Analysis of the FERTINUTS Randomized Controlled Trial. Nutrients. 11:1372.
- Kim i wsp. 2017. Benefits of Nut Consumption on Insulin Resistance and Cardiovascular Risk Factors: Multiple Potential Mechanisms of Actions. Nutrients. 9:1271.