Część pacjentów z niedoczynnością tarczycy, którzy przyjmują lewotyroksynę i mają stężenie TSH w zakresie referencyjnym nadal odnotowuje objawy niedoczynności tarczycy. Jednym z pomocnych rozwiązań dla takich osób może być wprowadzenie suplementu z imbirem.
autor tekstu:
dietetyk kliniczny, dr Łukasz Kowalski
W niedawno opublikowanym badaniu z udziałem pacjentów z niedoczynnością tarczycy przyjmujących lewotyroksynę stosowanie kapsułek zawierających sproszkowany imbir po 30 dniach przyczyniło się do poprawy szeregu objawów niedoczynności tarczycy: nasilone uczucie zmęczenia, wzrost masy ciała, zmniejszona tolerancja zimna, zaparcia, wypadanie włosów, problemy ze słuchem, chrypka, problemy z pamięcią, zaburzona koncentracja i zawroty głowy (1).
Nie zaobserwowano natomiast poprawy innych objawów niedoczynności tarczycy: łamliwość paznokci, zmniejszony apetyt, spowolniona i/lub niewyraźna mowa oraz uczucie przygnębienia.
W grupie placebo nie odnotowano istotnej poprawy wymienionych objawów. Zarówno w grupie interwencyjnej, jak i placebo delikatnemu pogorszeniu uległ jeden z objawów: suchość skóry.
Ponadto u badanych pacjentów stosujących kapsułki zawierające sproszkowany imbir po 30 dniach zaobserwowano istotne zmniejszenie masy ciała (- 2,4 kg), wskaźnika masy ciała (BMI) i obwodu talii (- 4 cm) oraz stężeń TSH (z 3,6 na 2,8 mU/l), glukozy na czczo (z 100 na 89 mg/dl), triglicerydów (z 230 na 175 mg/dl) i cholesterolu całkowitego (z 182 na 163 mg/dl).
W grupie placebo nie odnotowano istotnej poprawy wymienionych parametrów. Natomiast odnotowano istotne pogorszenie szeregu parametrów. Istotnemu zwiększeniu uległa masa ciała (+ 1 kg) i BMI oraz stężenia TSH (z 2,9 na 3,8 mU/l), glukozy na czczo (z 86 na 93 mg/dl), triglicerydów (z 163 na 204 mg/dl) i cholesterolu całkowitego (z 171 na 181 mg/dl). Dodam, że przed rozpoczęciem badania pacjenci w grupie interwencyjnej mieli istotnie wyższe stężenia glukozy na czczo i triglicerydów niż pacjenci w grupie placebo.
Pacjenci biorący udział w badaniu przyjmowali kapsułki zawierające 500 mg sproszkowanego imbiru 30 minut przed obiadem i kolacją. Ponadto zostali zobowiązani do nie wprowadzania zmian w stylu życia a także w dawkowaniu lewotyroksyny w trakcie trwania badania.
Mając na uwadze, że wysokiej jakości suplementy z imbirem są dosyć drogie przed ewentualnym zakupem takiego suplementu wskazane jest przetestowanie reakcji organizmu na napar z imbiru lub sok z imbiru.
Bibliografia
- Ashraf i wsp. 2022. Efficacy of Ginger Supplementation in Relieving Persistent Hypothyroid Symptoms in Patients with Controlled Primary Hypothyroidism: A Pilot Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2022:5456855.