
W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, w którym jej ciało przekracza próg dojrzałości i wymaga pierwszej wizyty u ginekologa. Przeważnie ta chwila pojawia się po ukończeniu 18 lat, lecz w niektórych przypadkach może ona przyjść wcześniej. Dotyczy to sytuacji, w której młoda osoba decyduje się na współżycie bądź doskwiera jej jakikolwiek niepokojący objaw. Nie warto jednak odkładać wizyty w nieskończoność, nawet jeśli obecnie nie mamy żadnych problemów z naszym układem rozrodczym.
Powody umówienia się na wizytę ginekologiczną
Aby wybrać się do ginekologa tak naprawdę nie potrzebujemy żadnego pretekstu. Powinnyśmy robić to co roku w ramach kontroli, a także w obliczu jakiegokolwiek niepokoju związanego z naszym złym samopoczuciem. Dlatego istotnym aspektem codziennego życia kobiety jest obserwacja własnego organizmu i natychmiastowa reakcja w przypadku anomalii. Zaliczamy do nich m.in. zaburzenia miesiączkowania, zanik okresu, nieprzyjemny zapach, upławy, zaczerwienia, swąd, pieczenie, a także nieprawidłowy wygląd śluzu. Ginekolog w przypadku takich symptomów przeprowadza badania mające na celu diagnozę oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wizyty u lekarza konieczne są również w przypadku zajścia w ciążę, a także problemów z tym związanymi. Ponadto jest to odpowiednie miejsce, aby poradzić się w kwestii antykoncepcji, a także rozwiązać problemy z bolesną menstruacją bądź dyskomfortem fizycznym podczas intymności.
Zalecane badania ginekologiczne
Pomimo panującej wśród kobiet świadomości o potrzebie profilaktyki, a także badań kontrolnych statystyki pokazują, że co dziesiąta z nich unika wizyty u ginekologa. Wynika to przeważnie z obawy przed dyskomfortem, wstydliwości, ale także strachem związanym z diagnozą. Powinniśmy jednak pamiętać, że zdrowie jest jedną z najbardziej istotnych wartości, o które należy dbać. Dlatego co roku każda z nas powinna udać się do lekarza i przebadać się pod kątem ewentualnych chorób bądź innych nieprawidłowości.
Tak naprawdę ginekolog jest takim samym lekarzem jak kardiolog czy neurolog. Nie należy więc przejmować się wizytą, a podejść do tego jak do rutynowego badania, które może oszczędzić nam nieprzyjemności w późniejszych latach. Pomimo naturalnego dyskomfortu, który może być odczuwalny podczas wizyty, należy pamiętać, że jest ona dla naszego dobra, a oceniani jesteśmy jedynie w kategorii medycznej. Choć pierwsza wizyta rzeczywiście może być dla nas stresująca to każda kolejna powinna uspokajać nasze wątpliwości i wprowadzać poczucie bezpieczeństwa.
Do zalecanych badań zalicza się przede wszystkim cytologię, USG transwaginalne oraz badanie piersi. Cytologia ma na celu pobranie rozmazu z pochwowej części szyjki macicy i sprawdzenie jej pod kątem wczesnej postaci raka szyjki macicy. USG oraz inne badania mają natomiast wykryć wszelkie nieprawidłowości w naszym organizmie, a także sprawdzić poprawność jego funkcjonowania. Po ukończeniu 40 lat poleca się również mammografię, ze względu na wzrastające ryzyko nowotworu piersi.
Profilaktyka ginekologiczna podstawą zdrowia
Coroczne wykonywanie powyżej wymienionych badań może zapewnić nam odpowiedni poziom profilaktyki i uchronić nas przed nieprzyjemnymi schorzeniami, a w szczególności wykryć ewentualne początkowe stadium nowotworzenia. Nie zawsze nasz organizm daje znać o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego. Szczególnie w przypadku raka szyjki macicy objawy pojawiają się po upływie dłuższego czasu, a nie na samym początku choroby.
Dlatego, aby uniknąć poważniejszych schorzeń, a także zadbać o poziom swojego zdrowia w odpowiedni sposób, należy poddawać się rutynowym kontrolom, a także obserwować swoje ciało również w domu. Niektóre z badań, szczególnie tych empirycznych, jesteśmy w stanie przeprowadzić w domu przez zwykłe odnotowanie zmian bądź badanie ich za pomocą dotyku. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do ginekologa. Dzięki szybkiej reakcji możemy zapobiec rozwojowi choroby, a także uśmierzyć pojawiający się ból czy dyskomfort. Również w przypadku bolesnych miesiączek czy uciążliwości podczas przechodzenia menopauzy wizyta u ginekologa może być idealnym rozwiązaniem. Nie ma drugiego takiego lekarza, który znałby kobiecie ciało tak dobrze jak on.