
Chęć posiadania potomstwa dotyczy wielu par, które marzą o założeniu rodziny. Niestety w niektórych przypadkach może okazać się, że pomimo regularnych starań pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Co robić, aby zrealizować swój plan o rodzicielstwie? Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta lekarska i ustalenie przyczyny problemu. Sprawdź, co warto wiedzieć o leczeniu niepłodności.
Trudności z zajściem w ciążę jako problem XXI wieku
Komplikacje w poczęciu dziecka z roku na rok są coraz powszechniejsze, co potwierdzają statystyki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w Polsce z problemem niepłodności zmaga się blisko 1,5 mln par rocznie. Prognozy demograficzne wskazują, że pod koniec 2050 roku populacja naszego kraju może zmniejszyć się do 34 mln osób. Tak trudna sytuacja nie dotyczy jednak tylko Polski. Skalę problemu podkreśla też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według danych organizacji niepłodność dotyka już co 10 parę w wieku rozrodczym na świecie. W samej Europie niepłodność to komplikacja dotycząca blisko 18 proc. związków. W efekcie w XXI wieku prawie co piąta para w Europie starająca się o dziecko musi liczyć się z niepowodzeniem.
Przyczyn problemu upatruje się nie tylko w schorzeniach układu płciowego i hormonalnego, ale również wpływającego na nie stylu życia, diety, przewlekłego stresu, braku snu oraz postępu technologicznego. Na szczęście wielu parom można pomóc. Wystarczy zgłosić się do specjalisty, który poszuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie mogę zajść w ciążę.
Niepłodność a bezpłodność – jakie są różnice?
Pojęcia niepłodności i bezpłodności bardzo często błędnie są stosowane zamiennie. Tymczasem odnoszą się do innego problemu, dlatego warto nauczyć się je rozróżniać. O bezpłodności mówimy, kiedy człowiek nie jest zdolny do spłodzenia potomstwa. Przyczyną może być nieprawidłowa budowa i zaburzenia funkcjonowania narządów płciowych, uwarunkowania genetyczne, choroby oraz trwałe komplikacje powstałe w wyniku urazu. Niestety bezpłodność to zjawisko nieuleczalne, z którym nie są w stanie sobie poradzić nawet najbardziej doświadczeni specjaliści. Szansą dla par dotkniętych problemem bezpłodności może być procedura in vitro. Polega ona na wykorzystaniu dobrowolnie oddanych komórek jajowych dla niepłodnej pary, które są poddawane procesowi zapłodnienia pozaustrojowego.
Niepłodność natomiast oznacza trudności z zajściem w ciążę. Według definicji niepłodność diagnozuje się, kiedy pomimo regularnego współżycia płciowego utrzymywanego powyżej 12 miesięcy (bez stosowania antykoncepcyjnych środków zapobiegających poczęciu) pojawia się niemożność zajścia w ciążę. Zdaniem specjalistów o regularnych staraniach mówi się, kiedy do stosunku dochodzi co najmniej 2-3 razy w tygodniu, z naciskiem na dni płodne. Diagnostyka niepłodności pozwala znaleźć przyczynę problemu i rozpocząć skuteczne leczenie nieprawidłowości.
Najczęstsze przyczyny niepłodności wynikające ze stylu życia
Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Istotne, aby przyczyny problemu zacząć szukać od przyjrzenia się swojemu trybowi życia. Zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego mogą powodować:
- nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta,
- przewlekły stres,
- brak lub niedostateczna ilość snu,
- nałogi, np. alkohol lub palenie tytoniu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że również masa ciała może wpływać na płodność. Dotyczy to zarówno nadwagi i otyłości, jak i niedowagi. Nieprawidłowa masa ciała nie tylko negatywnie wpływa na samoocenę, ale może również wywoływać problemy hormonalne i kostno-stawowe. Prawidłową wagę można ustalić na podstawie wskaźnika BMI, który powinien znajdować się w przedziale 18,5 – 24,9 kg/m2.
Co ciekawe, badania naukowe dowodzą, że toksyny zawarte w dymie tytoniowym mogą prowadzić do pogorszonej płodności na skutek:
- zaburzeń endokrynologicznych,
- przyspieszonej menopauzy,
- przedwczesnej niewydolności jajników,
- zmniejszonej częstości implantacji zarodka.
Podobne skutki może wywołać regularne spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Problemy z poczęciem – inne przyczyny
Niepowodzenia podczas starania o dziecko mogą wynikać także z chorób współistniejących, z którymi borykają się pacjenci. Jeśli jeden z partnerów cierpi na niedoczynność tarczycy, cukrzycę lub inne przewlekłe schorzenia, należy o tym wspomnieć podczas wizyty u specjalisty. Przebieg choroby, jej powikłania oraz stosowane leki mogą negatywnie wpływać na płodność. Bardzo często, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie mogę zajść w ciążę, wystarczy zmodyfikować stosowaną dotychczas terapię choroby.Zarezerwuj
Niepłodność kobiety a niepłodność mężczyzny
Jedną z istotnych przyczyn niepłodności u kobiet może być endometrioza. Jest to choroba polegająca na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) i jej obecności w jamie brzusznej. Może to niekorzystnie wpływać na owulację, proces zapłodnienia oraz zagnieżdżenia zarodka. Zaawansowana endometrioza może prowadzić nawet do niedrożności jajowodów. Wśród najczęściej spotykanych objawów endometriozy wymienia się:
- ból w podbrzuszu,
- ból podczas współżycia,
- nieregularne miesiączki,
- obfite krwawienia miesięczne.
Nieregularne miesiączki mogą sugerować również inny problem utrudniający poczęcie – zespół policystycznych jajników (PCOS). Do zaburzeń płodności może dochodzić też na skutek nadmiernej produkcji prolaktyny – hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Może ona hamować owulację i zaburzać cykl miesięczny u kobiety, a nawet pogarszać nastrój i zmniejszać libido.
Jednocześnie należy pamiętać, że nawet 35 proc. problemów z zajściem w ciążę może wynikać z komplikacji dotyczących mężczyzny. Tzw. czynnik męski może obejmować zróżnicowane problemy, m.in.:
- zmniejszenie objętości ejakulatu,
- zmniejszenie liczby plemników,
- nieprawidłowa budowa plemników,
- nieprawidłowa ruchomość plemników,
- przebyte choroby (np. świnka w dzieciństwie),
- przebyte zabiegi na jądrach i pęcherzu moczowym,
- przegrzewanie plemników.
Nieprawidłowa jakość nasienia może być komplikacją przejściową lub wynikać z trwałych uszkodzeń.
Domowe sposoby na zwiększenie płodności
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, należy udać się do lekarza specjalisty, który poszuka przyczyny problemu. Istnieją jednak domowe sposoby, które podniosą szansę na potomstwo zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy starania nie przynoszą rezultatu, należy przyjrzeć się swojemu trybowi życia oraz diecie. Ograniczenie stresu, zdrowo zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dawka snu stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym układu płciowego.
Prawidłowa dieta na płodność powinna obfitować w witaminy i składniki mineralne, które regulują pracę układu rozrodczego. Kobiety, które chcą poprawić jakość śluzu, powinny sięgnąć po produkty bogate w witaminę E. W codziennym żywieniu warto zwrócić także uwagę na cynk. Aby poprawić płodność u kobiety i mężczyzny z diety należy wyeliminować:
- żywność przetworzoną,
- produkty zawierające tłuszcze trans,
- węglowodany proste – słodycze, napoje słodkie i gazowane, białe pieczywo czy biały cukier,
- alkohol.
Skuteczną metodą leczenia niepłodności może być także skrupulatne przyglądanie się cyklowi kobiety. Znajomość prognozowanej owulacji oraz dni płodnych znacznie podnosi szanse na poczęcie.
Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę? Zgłoś się do specjalisty w Innova-Med!
Problemy z płodnością dotykają wielu par, które marzą o wspólnym potomstwie. Aby zwiększyć swoje szanse na ciążę, warto zdecydować się na wizytę u specjalisty. Do centrum medycznego Innova-Med w Warszawie zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, aby wspólnie poszukać przyczyny problemu. Nasi doświadczeni specjaliści na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego i rozmowy zlecą niezbędne badania, które pozwolą zidentyfikować istniejące zaburzenia hormonalne, choroby oraz przeszkody w prawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego. Jako nowoczesne centrum medyczne mamy dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych, co znacznie podnosi szansę na trafną diagnozę, leczenie i zajście w ciążę.
