
Ginekologia estetyczna (plastyczna) przestaje być tematem tabu – w końcu od jej początków, a więc lat 50. XX wieku, upłynęło wystarczająco dużo czasu. To dziedzina medycyny, jak każda inna, warto więc wiedzieć o niej jak najwięcej. Na jakie usługi mogą liczyć pacjentki? I dlaczego edukacja w tym zakresie jest tak istotna?
Na wstępie podkreślmy, że ginekologia estetyczna to nie tylko poprawa wyglądu, ale też komfortu i samopoczucia osoby, która decyduje się na zabieg. A powody bywają różne: od wad anatomicznych, poprzez uszkodzenia związane z porodami, a skończywszy na suchości pochwy lub utracie elastyczności tkanek. Kobiety mogą już liczyć w tych kwestiach na fachową pomoc.
Dlaczego potrzebujemy ginekologii estetycznej?
Każda kobieta zasługuje na to, by cieszyć się udanym życiem erotycznym, móc wybierać dowolną bieliznę, jeździć na rowerze, uprawiać sporty. A nie każda może sobie na to pozwolić i właśnie tu z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna (którą nazywamy również plastyczną). Niektóre problemy stanowią poważny dyskomfort, który powoduje wycofanie się z jakiegoś obszaru – na przykład seksu lub aktywności fizycznej.
Zabiegi, na które często decydują się pacjentki
Jednym z nich jest labioplastyka, a więc plastyka warg sromowych. Mówimy o sytuacji, w której wargi sromowe mniejsze wystają poza obręb warg sromowych większych. Co ważne: zabieg nie jest jedynie kwestią estetyczną, dla wielu kobiet to konieczność. Zbyt duże wargi sromowe mogą powodować dyskomfort w trakcie noszenia stroju kąpielowego, obcisłej bielizny, czy na przykład jazdy konnej, jazdy na rowerze, czy chociażby zwyczajnego joggingu. Dla wielu kobiet stają się powodem do wstydu i kompleksów, dlatego labioplastyka stawała się z biegiem lat coraz popularniejsza (a pierwszy zabieg, który moglibyśmy określić tym mianem, miał miejsce już w latach 80` ubiegłego wieku).
Ukształtowanie warg sromowych to genetyka, nie mamy na to wpływu, ale ich wygląd może zmienić się po porodzie lub po prostu z wiekiem.
Kolejnym, popularnym zabiegiem jest modelowanie warg sromowych. I znów – dla jednych pacjentek to wyłącznie kwestia estetyczna, dla innych kwestia samopoczucia i komfortu. Z wiekiem zmniejsza się objętość komórek tłuszczowych w okolicach intymnych, kobiety są więc bardziej podatne na infekcje, podrażnienia, czy zakażenia. Rewitalizacja warg sromowych stanie się szybkim i dostępnym rozwiązaniem problemu.
Dużą ciekawość wzbudza również powiększanie punktu, które zapewnia intensywniejsze doznania seksualne, ale przede wszystkim – większy komfort współżycia. Szczególnie wskazany jest kobietom borykającym się z suchością pochwy, brakiem właściwego nawilżenia, problemami z osiągnięciem orgazmu, ale też uczuciem napięcia czy pieczenia, bólem sromu i pochwy, itp. Jak widać – powodów do zabiegów może być wiele, a każda pacjentka to indywidualny przypadek.
To ważne, aby zwiększać świadomość na temat ginekologii plastycznej. Współczesne kanony piękna to jedno, ale zdrowie psychiczne i komfort w codziennym życiu są jeszcze ważniejsze. Jak wskazują badania (za: Ginekologia estetyczna. Techniki zabiegowe, 2017), pacjentki, które poddały się zabiegom ginekologii estetycznej wykazują znaczną poprawę stanu psychicznego.