Guzki krwawnicze odbytu, nazywane często hemoroidami to struktura anatomiczna, którą posiada każdy zdrowy człowiek. Można opisać je jako „poduszki naczyniowe” pełniące rolę uszczelniającą aparat zwieraczowy. Jak każdy narząd, także guzki krwawnicze mogą ulec przemianie chorobowej, co objawia się najczęściej świądem/pieczeniem, uczuciem dyskomfortu oraz wilgotnym wysiękiem w okolicy odbytu oraz krwawieniami z odbytu. Stan ten ten definiujemy jako chorobę hemoroidalną.
Zabieg Barrona („gumkowanie”) polega na założeniu na kolumnę hemoroidalną gumowych opasek, które powodują po pewnym czasie (zazwyczaj od 7 do 14 dni), zwłóknienie i oddzielenie się tkanki hemoroidalnej, co prowadzi do redukcji ilości chorej tkanki. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest praktycznie bezbolesny, a jego wykonanie trwa kilka do kilkunastu minut. Jest to metoda skuteczna, dająca dobre efekty. Zabieg Barrona jest metodą bezpieczną, do powikłań dochodzi rzadko. Zazwyczaj dochodzi do niewielkiego, nieistotnego klinicznie, krwawienia w momencie oddzielania się zagumkowanej tkanki hemoroidalnej i jest zjawisko niejako wpisane w tę metodę leczenia, nie wiążące się poważnymi konsekwencjami. Do poważnych krwawień dochodzi bardzo rzadko. Przeciwskazaniami do zabiegu są: obecność aktywnych ostrych procesów zapalnych, skaza krwotoczna, leczenie antykoagulantami.
W większości przypadków nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań przed zabiegiem gumkowania guzków krwawniczych odbytu. Wieczorem w przeddzień zabiegu należy wykonać lewatywę przy pomocy gotowego preparatu (np. Enema, dostępny bez recepty w aptece). Rano w dniu zabiegu, kilka godzin przed zabiegiem ponownie należy wykonać lewatywę. W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo. Zazwyczaj należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe (wyjątek mogą stanowić leki obniżające stężenie glukozy we krwi stosowane przez osoby chore na cukrzycę oraz leki wpływające na krzepnięcie krwi). Dawkownie leków w dniu badania zostanie ustalone z lekarzem kierującym na badanie, którego należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i chorobach, na które pacjent się leczy. Należy także zabrać ze sobą na wizytę komplet wyników badań i dokumentacji medycznej.