Echo serca
Choroby serca utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia, dlatego w razie dolegliwości dobrze jest przeprowadzić echo serca. Oto kilka porad kiedy wykonuje się to badanie i jak się do niego przygotować.
Co to jest echo serca?
Pełna nazwa badania to echokartografia lub ultrasonografia serca. W gabinetach lekarskich zwykle używa się skrótów USG i UKG. Technika badania polega na stworzeniu trójwymiarowej mapy serca w czasie rzeczywistym, wykorzystując ultradźwięki. Dlatego nazywa się je popularnie echem serca, bo ultradźwięki odbijając się od struktur narządu budują jego obraz na monitorze.
Zaletą tego typu badania jest to, że uzyskany obraz jest aktualny. Można go też zapisać w formie wydruku lub pliku wideo. Dzięki temu możliwe jest dokładne przeanalizowanie, a także porównanie kilku wyników z okresowych badań i stwierdzenie czy nastąpiły jakieś zmiany w wybranym czasie.
Dla pacjenta najważniejszy plus to nieinwazyjność badania. Można je przeprowadzić nawet przy ciężkim stanie. Niewielka częstotliwość 1-10 MHz, jakiej używa się do echa serca jest całkowicie neutralna dla organizmu.
Kiedy i komu zaleca się USG serca?
Na badanie kieruje lekarz, kiedy zauważy niepokojące objawy związane z pracą serca. Może to być nadciśnienie tętnicze, zakrzepica lub choroba wieńcowa. Wskazaniami dla przeprowadzenia echa serca są też wady zastawek, przebyty udar mózgu albo zawał.
Czasami lekarz nie jest w stanie postawić tak dokładnej diagnozy i dopiero badanie USG może w tym pomóc. Do objawów, które kwalifikują pacjenta do echokartografii serca mogą być też kołatania serca, wykryte szmery, a nawet niewyjaśnione omdlenia.
Czy muszę się jakoś przygotować?
Jeżeli lekarz zalecił podstawowe badanie USG, to pacjent może iść na nie bez żadnego przygotowania. Oczywiście nie zaleca się badania po szczególnym wysiłku np. pracy fizycznej, bo obraz pracy serca nie będzie miarodajny. Natomiast przy echokardiografii obciążeniowej albo przezprzełykowej niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie.
Echokardiografia obciążeniowa polega na pracy serca podczas wysiłku i większego zapotrzebowania na tlen. Może to zostać zasymulowane chemicznie, przez podanie specjalnego preparatu. Tak czy inaczej lekarz musi wiedzieć czy takie echo serca nie zaszkodzi pacjentowi.
Innego przygotowania wymaga echokardiografia przezprzełykowa. W jej przypadku sonda zostaje wprowadzona do przełyku. Dlatego konieczne są wcześniejsze badania klatki piersiowej, a także przeprowadzenie badania na czczo.
W większości przypadków echo serca jest jednak lekkim, nieinwazyjnym badaniem, które nie powinno w żaden sposób zaszkodzić pacjentowi.

Echo serca