
Ból stawów nazywany również przez lekarzy atralgią to popularna dolegliwość zarówno osób starszych jak i młodszych, która niesie ze sobą dyskomfort oraz utrudnienia w codziennym życiu. Ze względu na uciążliwy charakter tej przypadłości warto jest obserwować jej progres, a także odnotowywać objawy towarzyszące. W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego bądź przewlekłego bólu należy skontaktować się z lekarzem w celu porady oraz ewentualnej diagnozy.
Kiedy odwiedzić lekarza?
W przypadku atralgii bolesność nie ogranicza się do samego stawu, ale często dotyka też jego okolic. W wyniku tego możliwe są problemy z poruszaniem się bądź inne ograniczenia ruchomości stawu. W przypadku, gdy ból okazuje się stanem zapalnym pojawiają się symptomy o tym świadczące takie jak obrzęk, wyższa ciepłota okolic stawu oraz zaczerwienienie. Jeśli oprócz tego występuje zmęczenie, ból mięśni, gorączka lub zesztywnienie stawu należy skontaktować się z lekarzem niezwłocznie, ponieważ zaniedbanie sprawy może prowadzić do deformacji oraz niepełnosprawności.
Dlaczego stawy bolą?
Najczęściej bolącymi miejscami są kolana, palce, barki, nadgarstki i biodra. Wynika to z faktu, że są one najbardziej narażone na przemęczenie bądź uraz. W takiej sytuacji najczęściej boli nas konkretny staw i występują objawy towarzyszące. Jeżeli natomiast ból stanie się przewlekły i obejmuje więcej niż jeden staw to może wskazywać to na schorzenie. Warto jednak pamiętać o tym, że boleści tych miejsc występować mogą również w skutek leczenia, np. inhibitorami konwertazy, metylodopami bądź cyklosporynami. Obciążeniem dla połączeń kości może być również otyłość, nadwaga oraz nadmierny wysiłek fizyczny.
Ból stawów stanowi również objaw infekcji, chorób zwyrodnieniowych, dny moczanowej, różnego rodzaju zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego układu, nowotworu kości lub chrząstki, a nawet zapalenia jelit. Dlatego tak istotną kwestią jest konsultacja lekarska w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.
Diagnoza i leczenie
Idąc do lekarza na konsultacje zostaną zadane nam podstawowe pytania o długość trwania bólu, o możliwość urazu oraz o objawy. Po przeprowadzonym wywiadzie istnieje możliwość zlecenia badań podstawowych, tj. morfologia i OB oraz badań RTG, USG stawów, tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego.
Po postawionej diagnozie wprowadzone zostanie adekwatne leczenie, które na celu ma złagodzenie objawów i wprowadzenie ulgi. Mogą być to preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe, zastrzyki dostawowe, zimne okłady, fizyko- bądź hydroterapia oraz rehabilitacja, która w miarę upływu czasu powinna przywrócić nam dawną sprawność danego stawu. Bóle stawów to nie tylko przykra dolegliwość, ale również podstawa do diagnozy poważniejszego schorzenia. Nie warto więc bagatelizować objawów i godzić się na obecny dyskomfort. W wielu przypadkach problem boleści jest do rozwiązania i wymaga jedynie konsultacji oraz odpowiedniego leczenia.