Współcześnie, a zwłaszcza w sytuacji epidemiologicznej – pomoc psychologiczna, możliwości i efekty jakie daje są, niestety niedoceniane przez pacjentów. To błąd, ponieważ doświadczony i stale dokształcający się psycholog – może bardzo wiele, a przede wszystkim uporządkować i ukierunkować cały system opieki medycznej nad pacjentem – nie tylko w zakresie pomocy psychoterapeutycznej, ale i somatycznej, (klinicznej).
Pacjenci, którzy decydują się na konsultację psychologiczną, to obecnie bardzo często tzw. pacjenci psychosomatyczni, którzy zgłaszają lekarzowi pierwszego kontaktu różnorodne objawy, wydawałoby się typowo medyczne. I często, bywa także na odwrót- zgłaszający się do psychologa pacjent, w jego przekonaniu z objawami , np. z zakresu zaburzeń depresyjnych i lękowych- funkcjonuje z tymi objawami jako wtórnymi przejawami dysfunkcji organicznych, (np. niedobory suplementacyjne, arytmie i tachyarytmie, nieprawidłowe funkcjonowanie narządów układu dokrewnego), ale w jego przekonaniu problem tkwi w zaburzeniach psychicznych, a nie zawsze tak musi być i warto te zagadnienia rozgraniczyć układając plan postępowania w gabinecie psychologa.
Wszystkie te stany i objawy wymagają rzetelnej diagnozy. Nie tylko zebrania wywiadu, (także środowiskowego), czy obserwacji pacjenta w różnych sytuacjach i warunkach, ale przede wszystkim diagnozy różnicowej i diagnozy różnymi wystandaryzowanymi narzędziami pomiaru psychometrycznego, skalami, testami i kwestionariuszami, a także tzw. metodami miękkimi, czyli projekcyjnymi, np. ocena wytworów własnych pacjenta.
W gabinecie psychologa można liczyć nie tylko na ocenę bieżącego stanu zdrowia psychofizycznego, ale także na dostrzeżenie przez specjalistę pierwotnej przyczyny dolegliwości i dysfunkcjonalnego stylu życia, np. pacjent zgłaszający się z zaburzeniami odżywiania najczęściej cierpi jednocześnie na zaburzenia osobowości, które wymagają równoległej pracy terapeutycznej, przy udziale wielu specjalistów, (psychiatry, internisty, dietetyka, gastroenterologa, kardiologa i właśnie psychologa i psychoterapeuty).
Skorzystanie z konsultacji psychologicznych umożliwia nam także uzyskanie wymiernych narzędzi psychoedukacyjnych do pracy własnej, poza gabinetem, w ramach prac domowych, np. w postaci dzienniczków myśli i emocji, różnych kart pracy, czytania i oglądania materiałów edukacyjnych i zadań behawioralnych, które następnie omawia się i weryfikuje ich przydatność dla pacjenta na kolejnych spotkaniach.
Podczas wizyty u psychologa uzyskujemy pisemny wykaz zaleceń i skierowania do poszczególnych specjalistów, a także pisemną opinię wstępną na temat oceny naszego zdrowia psychicznego wraz z rozpoznaniem jednostek chorobowych, z którymi mierzymy się. Dzięki długoterminowej współpracy możemy także uzyskać fachową opinię funkcjonalną dziecka, a także osoby dorosłej do celów współpracy z różnymi instytucjami, (oświatowymi, sądami, poradniami, ZUSem, szpitalami).
Opiniowanie psychologiczne, na pewnym etapie współpracy z pacjentem powinno być ukierunkowane na dany obszar funkcjonowania i problemów z jakimi zgłasza się pacjent.
Bardzo cenną opcją współpracy z psychologiem, której nie zapewni żaden inny specjalista jest możliwość weryfikacji stanu zdrowia przy pomocy diagnozy:
- neuropsychologicznej, (ocena funkcji poznawczych : pamięć, koncentracja, przerzutność uwagi, funkcje wykonawcze, myślenie, abstrahowanie, odpamiętywanie),
- psychogeriatryczna, (zespoły otępienne, dysfunkcje neurodegeneracyjne, zdarzenia neurologiczne, zespoły organiczne),
- zaburzeń neurorozwojowych, (spektrum autyzmu, ADHD),
- zaburzeń zachowania i emocji, ocena ryzyka suicydalnego i aktów autoagresji oraz wykluczenia społecznego,
- zaburzeń depresyjnych i lękowych,
- zaburzeń odżywiania, (różne typy i podłoża anoreksji, bulimii psychicznej, ortoreksji, kompulsywnego objadania się),
- zaburzenia snu,
- zaburzenia rozwojowe u dzieci, (np. moczenie się nocne, rywalizacja w rodzeństwie, trudności adaptacyjne i separacyjne z rodzicami),
- mediacje małżeńskie, (ustalanie planu opieki porozwodowej, niwelowanie traumatyzujących wydarzeń związanych z rekonstrukcją rodziny),
- konsultacje psychobariatryczne i z zakresu psychoestetyki, (kwalifikacje do zabiegów bariatrycznych i z zakresu medycyny estetycznej),
- diagnoza PTSD, czyli Zespołu Stresu Pourazowego
- diagnoza orientacji i kompetencji edukacyjno-zawodowych
Podsumowując: skorzystanie z konsultacji psychologicznej nie tylko pozwala ponazywać swoje problemy i emocje, usłyszeć je, oddemonizować, nadać kreatywny i efektywny wymiar pracy nad nimi, ale przede wszystkim odzyskać poczucie kontroli i sprawczości nad własnym życiem, co jest niezwykle istotnym wstępem do autorozwoju, satysfakcji osobistej i określenia osobistej tożsamości na własnych warunkach.