
W przeciągu każdego ludzkiego życia pojawiają się sytuacje, w których potrzebujemy pomocy lekarza lub jego porady. Najczęściej dotyczą one nagłego uszczerbku na zdrowiu bądź długotrwałego złego samopoczucia, który najzwyczajniej w świecie nie możemy już znieść. Często jednak zdarza się, że zamiast skorzystać z usług medycznych i wybrać się do przychodni, wolimy zignorować problem i wmówić sobie, że to nic takiego. Tak naprawdę potrafimy czekać w nieskończoność, bojąc się niekorzystnej diagnozy lub po prostu myśląc, że to przecież nic takiego. A co jeśli się mylimy? Wtedy może okazać się, że już za późno.
Sprawdź co jest grane
Cechą wielu nieprzyjemnych chorób jest to, że dają one późne objawy. W połączeniu z naszym odwlekaniem wizyty może prowadzić to do późnej diagnozy, a co za tym idzie, utrudnionego leczenia. Aby taka sytuacja nie miała miejsca należy badać się regularnie i sprawdzać stan swojego organizmu. Szczególnie istotne jest to w przypadku chorób nowotworowych. Dlatego też tak ważną częścią dbania o zdrowie jest profilaktyka.
W celu pielęgnowania swojego samopoczucia warto jest wykonywać systematycznie badania kontrolne przeznaczone dla naszej grupy wiekowej. Wiadomo, że im człowiek jest starszy, tym więcej schorzeń może go spotkać. Ważne jest więc, by im zapobiegać zamiast pozwalać im się rozwinąć. To co jest istotne to, to że badania kontrolne dają możliwość wykrycia choroby, która nie objawia się w żaden sposób. Oznacza to, że daje nam szansę na wyleczenie jej zanim stan pacjenta się pogorszy, chroniąc go po części przed poważnymi konsekwencjami. Jakie badania powinniśmy więc wykonywać?
Ocena kondycji organizmu
Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni pamiętać o wykonaniu corocznej morfologii krwi i innych badań laboratoryjnych tj. OB, poziom glukozy, poziom elektrolitów, badanie moczu, badanie kreatyniny, a także badania tarczycy oraz cholesterolu. Wykonując ten zestaw badań jesteśmy w stanie wykryć popularne na całym świecie schorzenia takie jak chociażby cukrzyca, anemia czy stany zapalne w organizmie.
Oprócz powszechnych, ogólnych badań powinniśmy wykonywać również badania nastawione na profilaktykę zarówno konkretnych schorzeń, np. w celu zapobiegnięcia rozwoju nowotworu płuc (RTG klatki piersiowej), jelita grubego (badanie na obecność krwi utajonej) bądź codziennych problemów, np. ze wzrokiem czy ze stanem uzębienia.
Spis najważniejszych badań profilaktycznych
Wśród badań rekomendowanych stricte dla kobiet znajduje się przede wszystkim coroczne badanie kontrolne u ginekologa, cytologia w celu profilaktyki przed rakiem szyjki macicy, a także mammografia po ukończeniu 50 lat. Oprócz tego istotne jest, aby samodzielnie badać swoje piersi w domu w celu wykrycia wszelkich zmian, tj. guzki.
Mężczyznom po 50tce polecana jest natomiast wizyta u urologa w celu zbadania gruczołu krokowego, a także antygenu PSA, który odpowiada za stan prostaty.
Należy jednak pamiętać, że profilaktyka oznacza nie tylko wizyty kontrolne, ale także wszelkie umówione spotkania z lekarzem, które wynikają ze złego samopoczucia. Dlatego w przypadku występowania niepokojących nas objawów niezwłocznie należy udać się do lekarza w ramach konsultacji.