
Wiele kobiet na świecie boryka się ze wstydliwymi dolegliwościami związanymi z ich strefą intymną. Często radzą sobie z nimi w zaciszu domowym, unikając wizyt u lekarza. Zupełnie niepotrzebnie. Ginekolog to osoba, której zadaniem jest kontrolowanie stanu naszego ciała podczas okresu rozrodczego.
Korzystanie z jego usług umożliwia zdobycie informacji o zmianach zachodzących w naszym organizmie, przeprowadzenie badań profilaktycznych, a także ewentualne wdrożenie leczenia w przypadku zaistnienia choroby. Jako lekarz nie jest on osobą oceniającą czyny pacjenta, a jedynie jego stan zdrowotny. Dlatego w momencie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, odczucia bólu bądź dyskomfortu powinniśmy udać się do poradni ginekologicznej, a następnie poddać się badaniu.
W przypadku układu rozrodczego istotne są również wizyty kontrolne, a więc profilaktyka, która rekomendowana jest kobietom w każdym wieku.
Najczęstsze utrapienia płci żeńskiej
Nie od dziś wiadomo, że duża liczba kobiet zmaga się co miesiąc z bólem i niewygodą. Często nieprzyjemności z tym związane są na tyle duże, że potrzebna jest wizyta u ginekologa. Ciężkie menstruacje oraz nieregularność cykli to popularny problem dotyczący głównie młodych kobiet, ale nie tylko. Na każdym etapie rozwoju naszego ciała możemy natknąć się na problem natury ginekologicznej. Dyskomfort w trakcie współżycia, niemożność zajścia w ciąże, a także zmiany pojawiające się w okolicach intymnych powinny stać się dla nas sygnałem do pójścia do lekarza i skorzystania z przychodni ginekologicznej. Najczęstszymi chorobami, które wiążą się z wymienionymi powyżej dolegliwościami są:
- infekcje bakteryjne pochwy
- endometrioza
- PCOS
- mięśniaki macicy
W celu ich szybkiego wykrycia oraz skutecznego leczenia należy obserwować stan naszych stref intymnych oraz nie bagatelizować pojawiających się objawów.
Infekcje intymne
Podejrzewając u siebie infekcje bakteryjne związane z miejscami intymnymi najczęściej obserwujemy zmiany w wyglądzie i zapachu wydzielin z pochwy. Najczęściej zdarzają się one podczas przechodzenia menopauzy, ale również z powodu braku higieny czy korzystania z antybiotyków. Mimo iż możliwe jest przejście ich w domu z wykorzystaniem lekarstw i maści dostępnych w aptece, nie należy ich ignorować. Przy niedostatecznym ich wyleczeniu mogą one wrócić bądź doprowadzić do stanu zapalnego. Ze względu na to, że infekcje wprowadzają obce bakterie do naszego organizmu, a więc zmieniają ekologię pochwy, możliwe jest zarażenie kogoś drogą płciową poprzez współżycie bez zabezpieczenia.
Choroby towarzyszące problemom z płodnością
Endometrioza oraz policystyczne jajniki to dwie najczęściej spotykane przyczyny niepłodności i problemów z zajściem w ciąże. Obie należą do chorób układu rozrodczego, którego działanie zostaje zaburzone przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku endometriozy powodem do zmartwień jest endometrium, czyli tkanka wyściełająca jamę macicy, która zostaje odkryta w innych lokalizacjach. Często spotkać ją można w jajowodach, jajnikach, otrzewnej bądź w okolicach moczowodów. Możliwe jest jednak, aby dana tkanka znalazła się w płucach, mózgu czy nawet w jelitach. Skutkiem tej anomalii jest naturalne dla kobiecego ciała comiesięczne krwawienie we wszystkich miejscach występowania endometrium, w wyniku czego mogą powstać torbiele endometrialne. Ich obecność wykryć można za pomocą zwykłego USG podczas wizyty u ginekologa. W ten sam sposób możliwa jest również diagnoza PCOS, której dowodem są widocznie powiększone jajniki oraz występowanie pęcherzyków antralnych. Choroba ta polega na zaburzeniu gospodarki hormonalnej u kobiet, w wyniku której posiadają one nadmiar męskich hormonów płciowych – androgenów. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są zmiany w wyglądzie takie jak nadmierne owłosienie, trądzik oraz zakola.
Mięśniaki macicy
Nasza przychodnia ginekologiczna w Warszawie na Ursynowie szczególnie zachęca do regularnych badań ginekologicznych ze względu na możliwość skutecznej diagnozy i leczenia. Na drodze takich badań kontrolnych, szczególnie w przypadku kobiet, które przestały miesiączkować bądź dopiero zaczęły, możliwe jest wykrycie nienabłonkowych, niezłośliwych nowotworów macicy. U ponad 50% kobiet ich obecność nie wiąże się z objawami, natomiast może prowadzić do bólu podczas współżycia, bólu podbrzusza bądź obfitych krwawień.