
Skąd biorą się infekcje intymne? To skutek działania bakterii i grzybów, które zmieniają florę bakteryjną pochwy. Zazwyczaj pierwszymi objawami infekcji jest świąd, pieczenie, poczucie dyskomfortu, parcia na pęcherz i upławy. Niestety, pomimo leczenia problem może wracać. Jak sobie z tym radzić?
Infekcje intymne wywołują różne drobnoustroje, na przykład przez bakterie chlamydia trachomatis, ureaplasma sp., mycoplasmagenitalium lub grzyby, takie jak candida albicans. Do objawów wymienionych we wstępie, możemy dopisać jeszcze zaczerwienienie okolic intymnych, suchość w pochwie i ból podczas stosunku seksualnego.
Przyczyną infekcji jest często niewłaściwa higiena intymna, na przykład irygacja lub stosowanie mocnych środków myjących, antybiotykoterapia, czy seks. Lekarze ginekolodzy wymieniają również błędy w diecie (nadmiar cukrów rafinowanych, pochodzących ze słodyczy i soków), zabiegi chirurgiczne, zmiany w gospodarce hormonalnej, mało przewiewną i zbyt obcisłą bieliznę, uczulenia, podpaski i wkładki, podrażnienia chemiczne, czy niedobory żelaza.
Aby prawidłowo zdiagnozować infekcję intymną i ocenić czynnik jej powstania, trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Z resztą, to jeden z najczęstszych powodów, dla których kobiety zgłaszają się do specjalisty.
Jak zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych?
- Postaw na właściwą higienę
Przede wszystkim, myj wulwę jedynie z zewnątrz, korzystając z bardzo łagodnych środków myjących (bez SLS i pochodnych ropy) lub używając tylko wody. Nie pocieraj skóry ręką i podcieraj się od „przodu do tyłu“, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu. Zrezygnuj z gąbek i myjek. Okolice intymne osuszaj zawsze czystym ręcznikiem (może być papierowy). Unikaj perfumowanych kosmetyków (na przykład chusteczek lub balsamów). Odpowiednia, prosta i łagodna higiena pozwala często zatrzymać nawracające infekcje.
- Kup przewiewną bieliznę i uważaj na środki higieniczne
Najlepiej bawełnianą. To naturalny i przewiewny materiał. W nocy śpij bez majtek, okolice intymne powinny mieć dopływ świeżego powietrza. Na co dzień staraj nie nosić bardzo obcisłych spodni ze sztucznych materiałów.
Zwracaj uwagę na wkładki i podpaski – z czego są zrobione. W zwyczajnych drogeriach znajdziesz teraz takie, które nie są bielone chlorem, a do produkcji wykorzystano organiczną bawełnę.Zarezerwuj
- Zadbaj o niskocukrową dietę
Unikaj dużej ilości węglowodanów, słodyczy i słodzonych produktów (takich, jak soki czy jogurty). Postaw na warzywa, owoce, strączki, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Jeżeli lekarz zaleci, warto również stosować probiotyki.
W przypadku gdy profilaktyka nie wystarczy, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza ginekologa. Pamiętaj, by regularnie się badać, nawet jeżeli wydaje ci się, że wszystko jest w porządku.
Umów wizytę u ginekologa w Innova-Med Warszawa Ursynów
Proszę wybrać specjalizację, lekarza i rodzaj wizyty
