
Nadciśnienie tętnicze dotyka sporą część światowej populacji. Według raportu NFZ, tylko w Polsce w 2018 roku z tym problemem borykało się 9,9 mln osób dorosłych, a więc aż 31,5% społeczeństwa. Na świecie z nadciśnieniem walczy ok. 1,13 miliarda osób. Dlaczego jest ono takie groźne? I jaką powinniśmy zastosować profilaktykę, by się przed nim uchronić?
Nadciśnienie czynnikiem występowania innych chorób
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek. Co może je wywołać? Mówi się, że to schorzenie nerwusów i rzeczywiście, stres to jedna z częstych przyczyn. Ale nie jedyna, bo czynnikiem ryzyka jest także otyłość, zbyt duże spożycie sodu oraz czynniki genetyczne.
O ile jednak sól i otyłość to dosyć oczywiste zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlaczego przewlekły stres może mieć aż tak duże konsekwencje? Jak czytamy w raporcie NFZ („NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze”, 2019):
Stres psychologiczny prowadzi do aktywacji układu współczulnego i może prowadzić m.in. do zwężenia naczyń. (…) zależność pomiędzy stresem i nadciśnieniem tętniczym występuje w przypadku stresu przewlekłego. Stres krótkotrwały sprzyja przemijającemu wzrostowi ciśnienia, jednak nie ma dowodów naukowych wskazujących, że prowadzi do nadciśnienia tętniczego.
Profilaktyka, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?
- Dieta
Pozwala nie tylko utrzymać prawidłową wagę ciała, ale również wzmacnia serce, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu i poprawia samopoczucie. Mając na uwadze nadciśnienie, najlepiej jadać dużo warzyw (zwłaszcza liściastych) i owoców (sezonowych) oraz produktów pełnoziarnistych. Niezbędne są również zdrowe tłuszcze, zawarte w olejach roślinnych (na przykład oliwa z oliwek) oraz rybach morskich. Unikajmy produktów przetworzonych, czerwonego mięsa i słodyczy.
Posiłki nie powinny być obfite, najlepiej jadać mniejsze porcje co 3-4 godziny. Pamiętajmy również, aby dieta była zróżnicowana i sezonowa.
- Ograniczenie alkoholu i zrezygnowanie z papierosów
Alkohol spożywany w niewielkich ilościach (ok. 9 kieliszków wina tygodniowo, spożytych w różne dni) może opóźniać rozwój miażdżycy. Jednak alkohol w nadmiarze zaczyna szkodzić i absolutnie nie będzie wykazywał korzyści zdrowotnych.
Z kolei papierosy mogą nam jedynie szkodzić. Palenie znacząco zwiększa ryzyko chorób serca, w tym również miażdżycy. Jak podaje Puls Medycyny, w Polsce rocznie z powodu palenia papierosów umiera ok. 67 tysięcy osób.
- Ruch
Polecany każdemu! Aktywność fizyczna wspaniale służy sercu, poprawia kondycję i ogólne samopoczucie, wspiera walkę z nadwagą. Najlepiej wybierać sport, który jest dostosowany do możliwości danej osoby. Bezpieczną opcją dla wszystkich będzie basen, spacer, czy nordic walking.
- Relaks
Wspomaga walkę z przewlekłym stresem. Umiejętność wyciszenia się, oderwania od urządzeń elektronicznych i wykonywanie kojących czynności jest bardzo ważna. Być może będzie to spacer po lesie, może joga, a może odpoczynek z muzyką? Najważniejsze, aby znajdować na to czas regularnie, kilka razy w tygodniu! Czujesz objawy nadciśnienia albo chcesz skontrolować swoje ciśnienie? Zgłoś się do naszego kardiologa w Innova-Med.
Umów wizytę u ginekologa w Innova-Med Warszawa Ursynów
Proszę wybrać specjalizację, lekarza i rodzaj wizyty