
Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to niemałe przeżycie dla młodej kobiety, która wkracza w okres dojrzewania płciowego. Zachodzące zmiany w kobiecym ciele, huśtawki nastrojów oraz stres potęgowany nieznanym nam wcześniej doświadczeniu powodują, że ten moment przychodzi nam wyjątkowo z trudem.
Jak więc sobie z nim poradzić? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że ginekolog to przede wszystkim lekarz. Jego obowiązkiem jest wysłuchanie naszych obaw i zaradzenie im w najlepszy możliwy sposób. Nie martwmy się więc dyskomfortem czy niezręcznością sytuacji. Skupmy się na tym, że dzięki pobycie u specjalisty ginekologa zdobędziemy wiarygodną wiedzę o własnej fizjologii i profilaktyce, która może zapobiec bądź szybko zdiagnozować pojawiające się na drodze zagrożenia.
Kiedy statystyczna Polka wybiera się do lekarza?
Badania wskazują, że w momencie rozpoczęcia dojrzewania płciowego, czyli w wieku 13-15 lat do gabinetu ginekologicznego wybiera się mniej niż 20% Polek. Sytuacja wygląda lepiej w przedziale wiekowym 16-19 lat, gdzie młode kobiety wchodzą powoli w etap współżycia i odkrywania siebie. Aż 48% z nich korzysta wtedy z usług ginekologicznych, natomiast po 20 roku życia ta frekwencja zmniejsza się do 21%. Co istotne, niewiele ponad 70% kobiet systematycznie odwiedza lekarza w celu badań kontrolnych i profilaktyki. Reszta decyduje się na to jedynie w sytuacjach niepokojących, które mogą wskazywać na rozwijającą się w ich organizmie chorobę.
Wizyty ginekologiczne przed 18 rokiem życia
Pacjentki, które nie ukończyły jeszcze pełnoletności potrzebują towarzystwa opiekuna prawnego podczas pierwszej części wizyty u ginekologa. W dużej mierze są to rodzice, którzy nie tylko spełniają ten wymóg, ale również niosą ze sobą wsparcie oraz komfort psychiczny dla dziecka. Informacja na temat tego jak przebiega badanie ginekologicznie powinna być podana na samym początku wizyty przez lekarza prowadzącego. Kolejnym ważnym aspektem konsultacji lekarskiej jest wywiad z pacjentem. Ginekolog powinien spytać o pierwszą miesiączkę, cykl miesiączkowy, rozpoczęcie współżycia, antykoncepcję, leki, choroby i operacje, a nawet o dietę. Odpowiednio zadane pytania ułatwiają postawienie diagnozy oraz wykluczenie czynników zagrażających naszemu zdrowiu.
Kiedy zgłosić się do przychodni ginekologicznej?
W sytuacji, gdy w naszym życiu pojawiają się:
- Problemy z regularnością cyklu (w tym brak miesiączki)
- Cykle krótsze niż 21 dni bądź dłuższe niż 45
- Bardzo obfite krwawienia bądź miesiączkowanie dłużej niż przez 7 dni
- Mocne bóle
- Problemy z nadmiarem wydzieliny z pochwy
- Uciążliwy trądzik
Należy zdecydować się na wizytę w przychodni ginekologicznej bądź gabinecie w celu diagnozy i zasięgnięcia opieki medycznej. Warto pamiętać, że takie miejsca oferują również możliwość szczepienia przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada przede wszystkim za raka szyjki macicy, który jest częstym problemem u kobiet.
Wczesna decyzja o skorzystaniu z usług ginekologicznych to możliwość skutecznej profilaktyki i prawidłowego rozwoju kobiecego ciała. Aby jednak młode kobiety zachęcić do działania należy zadbać o dobrą atmosferą i odpowiedni stosunek względem przyjmowanych pacjentek. Nasza przychodnia na Ursynowie dba więc o to, aby konsultacje lekarskie przebiegały w profesjonalny sposób, zapewniając kobietom komfort oraz odpowiednią opiekę medyczną.
Źródło: http://www.medical-technologies.eu/upload/04_opieka_ginekologiczna_wsrod_mlodych_kobiet_w_polsce_z_zastosowaniem_technologii_medycznych_-_pirog.pdf