
Większość z nas pamięta dobrze sentencję powtarzaną nam od lat, że “sport to zdrowie”. W teorii założyć więc można, że nie powinien on nieść ze sobą nieprzyjemnym konsekwencji. Życie jednak udowodniło, że dla wielu osób aktywnych fizycznych te słowa okazały się dość przekorne i zgubne. Choć wiadome jest, że podczas uprawiania sportu narażeni jesteśmy na zbieg okoliczności, pech, sytuacje, których przewidzieć po prostu nie można to czasem zapominamy jak wiele zależy również od nas samych. W wyniku zbytniego forsowania się na treningach, nierozsądnie dobranego planu ćwiczeń, a także wielu innych błędów sportowca, szczególnie amatora, możemy doprowadzić do kontuzji bądź urazu. W takim przypadku należy szybko działać i nie bać się porady u specjalisty.
Do czego może doprowadzić przeciążenie?
Jedną z najczęstszych dolegliwości, które napotykają osoby uprawiające sport jest kolano biegacza. Objawia się ono bólem po zewnętrznej stronie kolana bądź z przodu w okolicy rzepki. Przyczyną tej bolesności jest przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, który w dużej mierze odpowiada za naszą wyprostowaną postawę oraz dwunożny ruch. Z tego też powodu podczas tej kontuzji dość nieprzyjemne staje się wchodzenie po schodach, robienie przysiadów, bieganie czy nawet zbyt długie siedzenie w jednej pozycji. To właśnie podczas tych czynności ból staje się ostry i palący, co spowodowane jest konfliktem pomiędzy wspomnianym pasem a nadłykciem bocznym.
Możliwe przyczyny kolana biegacza – czyli czego unikać
Kolano biegacza to typowa kontuzja przeciążeniowa. Często spowodowana jest złym planem treningowymi, błędną techniką ruchu bądź brakiem odpowiedniej regeneracji. Do najczęściej popełnianych błędów należy przede wszystkim zbyt długi dystans, a także intensywność biegu oraz ignorowanie narastającego zmęczenia. Przyczyną może być również wcześniejszy uraz, o którym zdążyliśmy już zapomnieć, bądź anatomiczne nieprawidłowości takie jak przykładowo płaskostopie lub różnica w długości kończyn dolnych. Choć powodów bólu kolan może być wiele to należy pamiętać, że każdy z nich doprowadzić może do braku równowagi mięśniowej i ich osłabienia. Z tego powodu, jeżeli ból nie ustępuje po zakończonym treningu należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.
Co zrobić, gdy ból nadejdzie?
Przede wszystkim należy odpuścić intensywną aktywność fizyczną. Ograniczenie ruchu pozwoli naszym mięśniom odpocząć, a co za tym idzie zregenerować się. Dobrą metodą są również ćwiczenia wzmacniające bądź rolowanie w pozycji bocznej, które pozwoli pozbyć się uciążliwego napięcia w pasie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból kolana musi okazać się tą konkretną dolegliwością, dlatego rozsądnym rozwiązaniem byłoby udanie się do lekarza.
Możliwości leczenia
W przypadku bolesności w okolicach kolana możemy wybrać się zarówno do ortopedy jak i fizjoterapeuty. Oba lekarze przeprowadzą odpowiednią diagnostykę, dzięki której możliwe będzie podjęcie leczenia. Ortopeda, aby ocenić stan kolanowy zleca diagnostykę obrazową m.in. RTG, USG lub rezonans magnetyczny, rehabilitant natomiast skupia się na znalezieniu osłabionego mięśnia i jego regeneracji.
W przypadku ostrej fazy stanu kolanowego stosuje się miejscowe i doustne leki przeciwbólowe i zapalne oraz zimne okłady. Czasem zlecane są również leki sterydowe. Możliwe są także różne opcje rehabilitacji, jednak w przypadku bólu trwającego dłużej niż pół roku warto rozważyć ewentualną operację. Po zakończonym procesie leczenia oraz rekonwalescencji zezwala się na powrót do ćwiczeń jednakże z odpowiednim zabezpieczeniem kolana poprzez opaskę, która odpowiednio stabilizuje staw.
Jeśli zatem problem kolana biegacza Cię dotyczy i wprowadza ból i dyskomfort do Twojego życia, nie bagatelizuj sygnałów i udaj się do specjalisty w celu diagnozy.