
Wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Najlepiej wykonać wtedy cytologię. Jak się okazuje, dla sporej grupy kobiet w Polsce jest to trudne. Nie ze względu na małą dostępność gabinetów, ale na wstyd i poczucie niepewności. Przeprowadzona niegdyś kampania grupy PONTON „Bezpieczny fotel“, pokazała, że niemal 25% przebadanych w ankiecie osób uważa wizytę u ginekologa za zło konieczne, a u 12% budzi ona właśnie wstyd. Całe szczęście, nasza świadomość wzrasta, a społeczna edukacja przynosi efekty.
Polki u ginekologa
Pocieszający jest fakt, że 74% pacjentek zadeklarowało, że bada się regularnie i robi to w trosce o swoje zdrowie. Niestety, 16% wybiera się do lekarza dopiero wówczas, gdy pojawiają się dolegliwości zdrowotne, a 12% obawia się oceny ze strony lekarza.
W Polsce szczególną uwagę zwraca sytuacja młodych dziewczyn, które nie ukończyły 18 roku życia, bo w myśl ustawy, nie mogą one samodzielnie korzystać z opieki lekarskiej. To z kolei wiąże się z koniecznością poproszenia rodzica o wsparcie. I tu zaczynają się schody, bo z tym bywa różnie. W wielu polskich domach nadal wizytę u ginekologa utożsamia się z chęcią rozpoczęcia współżycia seksualnego, co oczywiście nie jest prawdą. Dziewczyny borykają się z różnymi infekcjami, bólami brzucha i chcą wiedzieć, czy dzieje się z nimi coś złego.
Co jest szczególnie ważne dla pacjentek ginekologicznych?
Respondentki raportu wskazały na pozytywne podejście lekarza do pacjentek, wyczerpujące odpowiadanie na pytania, delikatność, wzbudzenie zaufania i reagowanie na potrzeby. Te wartości pozostają niezmienne.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Obok znalezienia specjalisty, który zagwarantuje nam wyżej wymienione kwestie, warto wiedzieć, jak przygotować się do wizyty w gabinecie. To pomoże zredukować stres i poczuć się pewniej.
- Czy trzeba się jakoś specjalnie ubierać?
Nie, ubierzmy się w taki sposób, aby zapewnić sobie komfort. Czyli tak, jak lubimy najbardziej. W gabinecie powinno być miejsce przeznaczone do tego, by swobodnie zdjąć górę lub dół (w zależności od badania).
- Czy trzeba się golić?
Nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń specjalnie na wizytę w gabinecie. Jeżeli się depilujecie to ok, jeżeli nie – też ok!
- Czy trzeba się myć?
W dniu wizyty warto wziąć zwyczajny prysznic. Możecie użyć samej wody lub dodać płyn do higieny intymnej. Nie używajcie jednak kosmetyków: balsamów, pudrów czy olejków. Pamiętajcie, by nigdy nie przeprowadzać samodzielnie irygacji!
- Czy trzeba się wcześniej wysikać?
Tak, bo po pierwsze, daje to o wiele większy komfort psychiczny, a po drugie, pomoże przy badaniach przeprowadzanych w pochwie.
Wizyta u ginekologa to powód do dumy – należy dbać o swoje zdrowie, nawet jeżeli nic nam nie dolega. Warto dzielić się tym przekonaniem z innymi, by każda kobieta przynajmniej raz w roku stawiła się u specjalisty!