
To naturalne, że każdy z nas miewa gorsze dni. Nie zawsze jednak powodem musi być konkretne zdarzenie w naszym życiu bądź sytuacja, która szczególnie nas dotknęła. Bardzo często wręcz zdarza się, że są to po prostu nagromadzone negatywne emocje, które już od jakiegoś czasu kłębią się w nas, w środku i kumulują. Trzymanie tych odczuć w sobie często wydłuża nasz podły humor, zamiast go wyciszyć. Dlatego zwierzamy się rodzinie, przyjaciołom bądź szukamy innego sposobu na poradzenie sobie z własnym nastrojem. Uprawiamy sport, słuchamy muzyki, gramy w gry czy oglądamy filmy, ale tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, że szukamy rozwiązania. Póki trwa to chwilę to nie mamy czym się martwić, bo to w pełni normalne, natomiast zdarza się też tak, że ciągnie się to w czasie i wywołuje coraz to nowsze problemy. Co wtedy?
Szukanie pomocy psychologicznej
W momencie, gdy orientujemy się, że żyjemy w ciągłym niepokoju oraz stresie, nie mogąc poradzić sobie z myślami w głowie, powinniśmy zdecydować się na pomoc. W takich sytuacjach rozmowa z bliskimi bądź inne stare, popularne sposoby przestają działać. Wtedy zamiast załamywać ręce bądź wstydzić się swoich problemów, należy po prostu udać się do psychologa. Specjalistyczna pomoc to coś więcej niż zwykła rozmowa. To ogrom zrozumienia i gwarantowana chęć pomocy z drugiej strony. Nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, że właśnie tego nam potrzeba to warto iść na wizytę i się o tym przekonać. Zwlekanie z tym i szukanie wymówek nie ma sensu, jeżeli naprawdę chcemy coś w swoim życiu zmienić. Nie warto jest czekać i liczyć na to, że sytuacja sama się naprawi. Bardzo często powoduje to jedynie pogorszenie naszego stanu.
Pamiętajmy również o tym, że skoro my mamy gorsze dni to inni też je mają. Bądźmy czujni. Jeżeli widzisz, że w Twoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy specjalisty to pomóż mu ją znaleźć. Porozmawiaj z nim i przekonaj go, że taka wizyta to nic strasznego i że może okazać się tym, czego właśnie potrzebuje.
Najczęstsze powody wizyt u psychologa
Żeby iść do specjalisty tak naprawdę nie potrzebujemy powodu. Wystarczy złe samopoczucie i pogorszona jakość codziennego funkcjonowania. Często uczucia te są skutkiem nieprzyjemnej sytuacji, która napotkała nas w życiu bądź wydarzeń, które czekają na nas w przyszłości, np. szukanie pracy, branie kredytu bądź planowanie dziecka. Nikt nie powiedział, że musimy sobie ze wszystkim radzić sami. Sięganie po pomoc psychologa powinna być dla nas równie naturalna co rozmowa z przyjacielem czy wizyta u dentysty przy bolącym nas zębie. Wbrew wszelkim stereotypom, że psycholog zajmuje się jedynie traumami, ludzkimi dramatami i najbardziej skomplikowanymi uczuciami to jest to człowiek od wszystkiego. Celem jego pracy jest pomoc innym ludziom w zrozumieniu siebie, w samoakceptacji oraz nakierowaniu na właściwą drogę. Tacy specjaliści naprawdę potrafią słuchać, dlatego powinniśmy im na to pozwolić. Nie bójmy się prosić ich o pomoc.
Jeżeli zauważyłeś, że w Twoim życiu dzieje się coś niepokojącego z czym nie potrafisz sobie sam poradzić to bez zastanowienia sięgnij po pomoc specjalisty. Psycholog Cię nie oceni, nie skarci, ale pomoże lepiej zrozumieć Twoje problemy i sobie z nimi poradzić. Pozwól sobie pomóc.
Ogólnopolski Telefon Zaufania 116 123
Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
