Choroby serca wciąż pozostają dla Polaków najgroźniejsze. Dane z 2018 roku pokazują, że to z ich powodu co roku w naszym kraju umiera 175 tysięcy osób, a w Europie – aż 3,9 mln. Eksperci są zdania, że ryzyko chorób układu krążenia można ograniczać, między innymi poprzez dietę. Które produkty są szczególnie wskazane?
Raport „Dieta śródziemnomorska w profilaktyce pierwotnej choroby niedokrwiennej serca“ wyraźnie wskazuje na to, że tak zwana dieta śródziemnomorska korzystnie wpływa na zdrowie i długość życia osób, które stosują ją na co dzień. Na przykład Włosi przy każdym posiłku spożywają warzywa liściaste, ograniczają tłuszcze zwierzęce oraz mięso, stawiają w dużej mierze na owoce i warzywa – to podstawa zdrowej, zbilansowanej diety. Warto wiedzieć, że amerykański miesięcznik „U.S. News & World Report” opublikował raport najzdrowszych diet na świecie – wersja śródziemnomorska zajęła podium!
Co warto do niej włączyć właśnie z myślą o zdrowym sercu?
- Oliwa z oliwek i orzechy
Powszechnie wiadomo, że oliwa zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, pomaga obniżać „zły“ cholesterol. Najlepiej wybierać wersję z pierwszego tłoczenia i zjadać ją na zimno, jako dodatek do dań, sałatek i pieczywa.
Co do orzechów włoskich – nowe badania wykazują, że częste ich spożywanie redukuje poziom niekorzystnego cholesterolu i zmniejsza ryzyko chorób serca (ncez.pzh.gov.pl).
- Pełnoziarniste produkty zbożowe
Bogate w błonnik rozpuszczalny w wodzie (β-glukan) również pomagają walczyć z cholesterolem. Spożywane codziennie (w postaci pieczywa, owsianek, kasz lub makaronów) pomagają walczyć z wysokim ciśnieniem. Wymienione składniki zawierają również witaminy, składniki mineralne oraz kwas foliowy.
- Rośliny strączkowe
Soczewica, fasola, bób, groch, ciecierzyca i soja mogą stać się naszymi przyjaciółmi. Według zaleceń dietetyków to produkty preferowane, które możemy stosować w celu zmniejszenia poziomu cholesterolu frakcji lipoprotein o małej gęstości i poprawy ogólnego profilu lipoprotein. Regularnie spożywane rośliny strączkowe mogą obniżyć ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowego o 8%.
- Warzywa liściaste
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca jedzenie warzyw liściastych, różnokolorowych kilka razy dziennie. Najlepiej dodawać je do każdego posiłku. Zawierają one wiele cennych witamin oraz foliany, które ułatwiają utrzymanie niskiego poziomu homocysteiny. Są również lekkostrawne i pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Nie podwyższają kaloryczności posiłku, więc można jeść ich więcej.
- Tłuste ryby morskie
Są świetnym źródłem kwasów omega 3, które chronią serce i ograniczają ewentualne stany zapalne. Ze względu na ich kaloryczność, porcja powinna być niewielka, najlepiej komponować je z dodatkami w postaci sałatek z warzyw liściastych.
Wszystkie wymienione produkty są łatwo dostępne, smaczne i dają wiele możliwości w kuchni. Powinny stanowić podstawę urozmaiconej diety każdego człowieka – nie tylko osób w grupie ryzyka chorób kardiologicznych.