
Choroby układu krwionośnego to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Co roku umiera na nią 200 tysięcy osób, a jeszcze więcej jest diagnozowanych i leczonych w tym kierunku. W dużej mierze wynika to z trybu życia Polaków, a także unikania przez nich wizyt u lekarza. Z tego powodu nieustannie rozwijana diagnostyka, a także co raz to nowe sposoby leczenia nie są w stanie zapobiec powstawania dysfunkcji układu krwionośnego.
Jak dobrze wiemy układ krwionośny to jeden z najważniejszych systemów w naszym organizmie. Dzięki niemu krew rozprowadza tlen oraz substancje odżywcze po całym ciele, pozbywając się jednocześnie szkodliwych produktów przemiany materii. To dzięki prawidłowo pracującym żyłom, tętnicom, a przede wszystkim sercu możemy funkcjonować na co dzień pełni energii i sił. Dlatego też warto o to zadbać.
Czynniki ryzyka
Schorzenia układu krwionośnego powstają głównie ze względu na szereg czynników ryzyka, który poprzez długotrwałe oddziaływanie upośledza odpowiednie działanie narządów, a także tkanek układu krwionośnego. W dużej mierze są to nasze własne wybory dotyczące brania używek, braku ruchu, unikania opieki medycznej czy złej diety. Ponadto wpływ ma również podwyższony poziom cholesterolu, upośledzenie tolerancji glukozy czy po prostu dojrzały wiek. Razem stanowi to 60% przyczyn powstawania dysfunkcji. Pozostała część to obciążenie genetyczne oraz środowisko.
Najczęściej występujące choroby
Wśród pacjentów najliczniej występują takie choroby jak:
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroba wieńcowa
- Niewydolność serca
- Zawał mięśnia sercowego
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Udar serca
- Nieprawidłowości rytmu serca
- Żylaki
- Miażdżyca
Wszystkie z nich w dużej mierze zależą od występowania wymienionych powyżej czynników ryzyka, a więc w dużej mierze od naszego trybu życia i podejmowanych wyborów. Czy da się więc przed tymi schorzeniami ustrzec?
Profilaktyka czyli fundament zdrowia
W dbaniu o zdrowie najważniejsze jest bycie na bieżąco z własnym samopoczuciem. Najgorsze co możemy zrobić to zignorować pojawiające się symptomy i starać się o nich zapomnieć. Najlepszym rozwiązaniem natomiast jest wizyta u lekarza w ramach konsultacji czy porady. Choroby układu krwionośnego to bardzo często zbyt wiele błędów popełnianych przez nas w codziennym życiu. Z tego powodu, chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysfunkcji układu krwionośnego powinniśmy zadbać o zbilansowaną dietę ubogą w tłuszcze zwierzęce, obfitą natomiast w warzywa, owoce i ryby. Ponadto powinniśmy zdobyć się na większą aktywność ruchową, chociażby w postaci spacerów oraz unikania nadmiernego stresu i używek, które w dużym mierze mają wpływ na działanie naszego organizmu.