
Każdego roku na świecie przybywa kilka milionów przypadków pacjentów z chorobą nowotworową. Drugie tyle to osoby skierowane na specjalistyczną diagnostykę, ze względu na niepokojące objawy bądź niejednoznaczne wyniki badań. Pomimo nieustannego rozwoju w dziedzinie onkologii, a także ulepszeń zarówno w sposobie leczenia, jak i w diagnostyce, śmiertelność z powodu raka z roku na rok rośnie, bez względu na ryzyko jego wystąpienia.
W dużej mierze wynika to ze zbyt później diagnozy u pacjenta, która często spowodowana jest jego lekceważeniem objawów bądź brakiem badań kontrolnych. W niektórych, wyjątkowych sytuacjach, może to również zależeć od późnej reakcji organizmu na komórki nowotworowe bądź znacznie przyśpieszony rozwój nowotworu. Ze względu na to, że nowotworzenie to skomplikowany proces trwający często przez lata, powinniśmy pamiętać o tym, aby systematycznie się badać i nie ignorować złego samopoczucia.
Diagnostyka onkologiczna kluczem sukcesu
Wczesne wykrycie raka pozwala nie tylko na szybką reakcję poprzez wprowadzenie leczenia, ale często jest też możliwością wykorzystania najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod. Z tego też powodu diagnostyka onkologiczna jest wciąż rozwijana i ulepszana, tak aby wykrywać nieprawidłowości już na samym początku. Składa się ona przeważnie z kilku etapów, zacząwszy od zwykłego wywiadu z pacjentem, a kończąc na badaniu histopatologicznym, który ma ostatecznie rozstrzygnąć diagnozę.
Obecnie najbardziej popularną metodą wykorzystywaną przy podejrzeniu nowotworu u pacjenta jest biopsja.
Biopsja to inwazyjny zabieg diagnostyczny, którego celem jest pobranie próbki materiału biologicznego z dowolnego miejsca na ciele lub wewnątrz organizmu, w celu podania go późniejszej analizie. Odbywa się ona w specjalistycznym laboratorium, często z wykorzystaniem mikroskopu. Komórki wymagające zbadania pobierane są przeważnie w formie wycinka bądź poprzez zasysanie. Takie badanie zlecane jest przez lekarza prowadzącego w momencie, gdy wyniki innych badań diagnostycznych nie dają 100% pewności względem diagnozy i wymagają ostatecznego potwierdzenia. Taką gwarancją jest „namacalny” dowód w postaci wykonanej biopsji, która skutecznie weryfikuje postępujący proces nowotworzenia, a także inne choroby jak np. wrzody trawienne, zapalenie wątroby, chorobę nerek, endometriozę bądź infekcje.
Dlaczego właśnie biopsja?
Oprócz bycia skuteczną biopsja posiada również inne zalety, takie jak na przykład funkcjonalność. Choć wydawać by się mogło, że jest ona nierozłącznie powiązana z diagnostyką onkologiczną, to jednak pozwala również na diagnozę chorób z zakresu immunologii tkanki łącznej, zauważenie łagodnych rozrostów tkanek lub zaburzeń, które dotyczą magazynowania nieprawidłowych substancji w narządach. Ponadto jest to badanie histopatologiczne, które posiada wiele skonkretyzowanych sposobów wykonania, zależnych od miejsca pobierania materiału biologicznego. Poprzez takie dopasowanie względem warunków przeprowadzania zabiegu jest on bardziej precyzyjny i przystosowany do zaistniałej sytuacji.