
Od wielu lat mężczyźni jak i kobiety korzystają z antykoncepcji proponowanej przez rynek. Choć początkowo wybór był niewielki i oscylował w prowizorycznych prezerwatywach, które niekoniecznie niosły ze sobą dużą skuteczność to i tak były one popularne. Każda metoda zapobiegnięcia ewentualnej ciąży była istotną możliwością dla ludzi rozpoczynających współżycie, natomiast nieplanujących dzieci. Wraz z rozwojem nauki oraz wiedzy o organizmie człowieka antykoncepcja uległa ulepszeniom. Nie tylko zwiększyła się jej skuteczność, ale także różnorodność. Możemy wybierać pomiędzy mechanicznymi, hormonalnymi, długotrwałymi, trwałymi, naturalnymi, a także awaryjnymi opcjami. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie rynek proponuje głównie antykoncepcję dedykowaną kobietom. Zakres możliwości dla mężczyzn jest o wiele węższy i ogranicza się do kilku propozycji. Miejmy nadzieję, że przyszłość przyniesie nam jeszcze więcej rozwiązań w tej kwestii.
Bariera mechaniczna
Najczęściej i najchętniej wybieraną metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Jest to najbardziej poręczna forma, która nie obciąża bezpośrednio organizmu, a jedynie stanowi fizyczne zablokowanie plemników. Jest więc mechanicznym typem antykoncepcji, która oferuje również kapturek naszyjnikowy tzw. diagfragmę, a także gąbkę dopochwową z środkiem plemnikobójczym. Prezerwatywy mogą występować zarówno w wersji męskiej jak i damskiej. Bardziej popularną wersją jest natomiast prezerwatywa męska, która występuje w wielu odsłonach, pozwalając na dopasowanie jej pod indywidualne preferencje. Kobieca opcja polega niemalże na tym samym – ma ona ochraniać przed przedostaniem się plemników, jednakże umieszczana jest ona w pochwie kobiety tuż przed stosunkiem. Wybór w tej kwestii jest ograniczony ze względu na mniejsze zainteresowanie produktem. W ten sam sposób funkcjonuje wspominany kapturek, a także gąbka, która dodatkowo eliminuje plemniki pojawiające się w spermie bądź ejakulacie.
Kontrola hormonalna
Częstym wyborem wśród kobiet jest również antykoncepcja hormonalna. Bazuje ona na podstawie cyklu miesiączkowego, okresach płodności, a także zmianach zachodzących w organizmie. Ten rodzaj zabezpieczenia występuje w formie tabletek, plastrów, krążków, implantów, a także zastrzyków. Polega na kontrolowaniu poziomu hormonów w ciele kobiety, które znacznie obniżają ryzyko zajścia w ciąże.
Inne możliwości
Oprócz wymienionych propozycji antykoncepcja oferuje również inne metody m.in.:
– długoterminową antykoncepcję tzw. LARC tj. spirala domaciczna bądź długotrwały implant,
– trwałą antykoncepcję, która polega na podwiązaniu jajowodów w przypadku kobiet (forma nieakceptowalna w Polsce) oraz wazektomii w przypadku mężczyzn,
– antykoncepcję awaryjną.
Ostatnia pozycja wśród wymienionych opcji nie bez powodu nawiązuje do krytycznych sytuacji. Stosuje się ją jedynie w przypadku, gdy inna forma antykoncepcji zawiedzie bądź jeżeli podczas stosunku zapomnieliśmy się zabezpieczyć. „Tabletka po” to duża dawka hormonów, dlatego nie powinniśmy traktować jako standardowy środek antykoncepcyjny, a jedynie ostateczność. Warto również wspomnieć o metodach naturalnych, które od lat są praktykowane wśród ludzi. Nie są one wysoce skutecznie i rzadko określane są mianem antykoncepcji, natomiast również wpływają na szansę zajścia w ciąże. Należy do nich tzw. kalendarzyk, który bazując na cyklu miesiączkowym określa, w których dniach płodność kobiety jest wzmożona, a także stosunek przerywany, który polega na tym, że mężczyzna przerywa współżycie, nie pozwalając na wytrysk we wnętrzu kobiety.
TOP 5 skuteczności metod antykoncepcyjnych
Według badań opisanych w publikacji Trusella J. z 2011 r. w magazynie Contraception do pięciu najskuteczniejszych metod antykoncepcji możemy zaliczyć:
- hormonalny implant antykoncepcyjny jednoskładnikowy (99,95 %)
- wazektomię (99,9 %)
- wkładkę domaciczną – spiralę (99,8%)
- tabletki antykoncepcyjne (99,7 %)
- plastry antykoncepcyjne (99,7 %)
Warto wspomnieć, że jedynie prezerwatywa chroni nas przed chorobami wenerycznymi, dlatego warto jej używać bez względu na stosowanie innych form antykoncepcji. Kupić ją można w niemal każdym sklepie, stacji benzynowej, drogerii bądź aptece. Inne metody wymagają natomiast wystawionej recepcji i konsultacji z ginekologiem, który odpowiednio dobierze antykoncepcję do naszych potrzeb oraz naszego organizmu.
Bezpieczny seks nie musi wcale oznaczać gorszego seksu. Wśród tak wielu propozycji rynku jesteśmy w stanie dopasować antykoncepcję pod swoje preferencje, nie odejmując przy tym ani grama przyjemności. Należy jednak pamiętać, że żaden z środków zapobiegania ciąży nie niesie ze sobą 100% gwarancji, a każda skuteczność podawana na opakowaniu antykoncepcji obarczona jest ludzkim, mierzalnym błędem.