Zdrowie serca i układu krążenia jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli odczuwasz więc niepokojące objawy lub od dłuższego czasu odkładasz wizytę u kardiologa, warto jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Już podstawowe badanie EKG serca pozwoli wychwycić ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu, co ułatwia dalszą diagnostykę oraz wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia. Odwiedź nasze centrum medyczne i skorzystaj z profesjonalnej diagnostyki chorób serca i układu krążenia.
Co to jest EKG serca?
Badanie EKG serca określane jest również jako elektrokardiografia. To rodzaj bezpiecznej, bezinwazyjnej oraz bezbolesnej diagnostyki, którą wykonuje się w przypadku podejrzenia lub wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
EKG uważane jest przez kardiologów za podstawowe badanie w diagnostyce chorób serca. Można dzięki niemu wykryć wiele chorób i nieprawidłowości jak:
- zaburzenia rytmu serca,
- niedokrwienie mięśnia sercowego,
- upośledzenie napływu krwi do serca,
- niewydolność serca,
- tamponada serca,
- niektóre wrodzone wady serca.
Co istotne, badanie EKG pozwala ocenić jedynie bieżącą pracę serca. Może więc okazać się, że lekarz zaleci dodatkowo rozszerzoną diagnostykę, np. wykonanie echo serca lub holtera.
Ile trwa badanie EKG?
Badanie EKG jest krótkie i nie wymaga specjalnego przygotowania, dzięki czemu, aby je wykonać, nie trzeba rezygnować z codziennych obowiązków. Diagnostyczne badanie trwa zazwyczaj od 5 do 10 minut i jest wykonywana przez doświadczony personel medyczny. Celem EKG spoczynkowego jest ocena aktualnej pracy serca. Jeśli natomiast zaburzenia funkcjonowania tego narządu lub arytmia pojawiają się w nocy, specjaliści zalecają wykonanie badania holter EKG (tzw. EKG holterowskie). Pozwala ono ocenić pracę serca w ciągu całej doby, a jeśli zajedzie taka potrzeba – nawet dłuższego czasu.
Przebieg badania EKG
Badanie EKG wykonywane jest za pomocą urządzenia nazywanego elektrokardiografem. Jego zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych serca za pomocą specjalnych elektrod. Zabieg nie jest inwazyjny, a umieszczone na klatce piersiowej oraz kończynach elektrody zbierają dane o pracy serca. Zgromadzone informacje przekazywane są do urządzenia zapisującego wynik EKG bezpośrednio na papierze. W ten sposób powstaje tzw. krzywa EKG.
Wykonanie EKG u pacjenta nie zajmuje wiele czasu. Badanie przeprowadzają liczne przychodnie oraz nasze centrum medyczne w Warszawie. Przebieg całego procesu diagnostycznego w przypadku EKG prezentuje się następująco:
- Pacjent układa się w pozycji leżącej na leżance, zdejmując górne partie garderoby.
- Osoba przeprowadzająca badanie odtłuszcza za pomocą specjalnego płynu odkażającego skórę w miejscach, w których zostanie przyklejone 6 elektrod (lub więcej, co zależy od wariantu badania).
- Elektrody przyklejane są do klatki piersiowej, a do kończyn przypina się 4 dodatkowe elektrody przypominające swoim wyglądem spinacze.
- Rozpoczyna się 5-10 minutowe badanie, podczas którego elektrokardiograf odbiera sygnały z elektrod.
Z uzyskanego zapisu EKG można ocenić czy serce pracuje w sposób prawidłowy. Za wynik w normie uznaje się częstość pracy serca na poziomie 60-100 uderzeń na minutę. Praca narządu powinna być miarowa, zatokowa, a przebieg fal potencjału w czasie – prawidłowy, co oceni lekarz kardiolog.
Jak się przygotować do EKG serca?
Nieinwazyjne badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, aby przed rozpoczęciem diagnostyki poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Dodatkowo mężczyźni o bujnym owłosieniu klatki piersiowej powinni usunąć owłosienie, co znacznie ułatwia przyklejenie elektrod do skóry. Badania kardiologiczne należy wykonywać po minimum 10-minutowym odpoczynku, jeśli poprzedzał je wzmożony wysiłek fizyczny. Kardiolog może zalecić także rezygnację z palenia papierosów w dniu badania.
Wskazania do wykonania EKG serca
EKG to badanie wykonywane rutynowo w wielu przychodniach medycznych. Wśród wskazań do wykonania diagnostyki należy wymienić:
- zawroty głowy,
- duszności,
- bóle w klatce piersiowej,
- uczucie pieczenia za mostkiem,
- utrata przytomności,
- uczucie kołatania serca.
Co więcej, zaleca się, aby wykonywać EKG serca jako badanie profilaktyczne u pacjentów po 45. roku życia, a także u pacjentów z rozrusznikiem serca, nadciśnieniem tętniczym, po przebytym zawale serca oraz u osób przyjmujących przewlekle leki antyarytmiczne. Wynik badania dostępny jest od ręki, dzięki czemu pacjent może bezpośrednio wybrać się na wizytę do kardiologa.
Badanie EKG Warszawa – Innova-Med
EKG to jedno z podstawowych badań kardiologicznych, które pozwala wykryć nieprawidłowości w pracy serca. Aby wykonać niezbędną diagnostykę możliwie szybko i nie czekać tygodniami na wizytę w przychodni lekarskiej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), możesz zgłosić się do naszego centrum medycznego. Kardiologia to jedna ze specjalizacji, które mamy wśród swoich pakietów. Nasi lekarze i personel medyczny dokładają wszelkich starań, aby badanie było wykonane sprawnie, bezboleśnie i w pełni komfortowo dla pacjenta. Wyniki natomiast można skonsultować z doświadczonymi kardiologami, którzy zadbają o prawidłową interpretację zapisu EKG.
