Umów wizytę w Innova-Med Warszawa Ursynów
Proszę wybrać specjalizację, lekarza i rodzaj wizyty
Choroby serca utrudniają codzienne funkcjonowanie, a niekiedy mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Dotyczy to w szczególności wad serca, które przez lata mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego w razie jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia dobrze jest przeprowadzić echo serca. Oto kilka porad, kiedy wykonuje się to badanie i jak się do niego przygotować przed wizytą w naszym centrum medycznym.
Co to jest echo serca?
Pełna nazwa badania to echokardiografia lub ultrasonografia serca. W gabinetach lekarskich zwykle używa się skrótów USG i UKG. Technika badania polega na stworzeniu trójwymiarowej mapy serca w czasie rzeczywistym, wykorzystując ultradźwięki. Dlatego nazywa się je popularnie echem serca, bo ultradźwięki odbijając się od struktur narządu, budują jego obraz na monitorze.
Zaletą tego typu badania jest to, że uzyskany obraz jest aktualny. Można go też zapisać w formie wydruku lub pliku wideo. Dzięki temu możliwe jest dokładne przeanalizowanie, a także porównanie kilku wyników z okresowych badań i stwierdzenie czy nastąpiły jakieś zmiany w wybranym czasie.
Dla pacjenta najważniejszy plus to nieinwazyjność badania mięśnia sercowego. Można je przeprowadzić nawet przy ciężkim stanie. Niewielka częstotliwość 1-10 MHz, jakiej używa się do echa serca, jest całkowicie neutralna dla organizmu.
Ile trwa badanie echo serca?
USG serca wykonywane w naszym centrum medycznym nie wymaga dodatkowego przygotowania, a sama diagnostyka przezklatkowa trwa od 15 do 30 minut. Dzięki temu na badanie specjalistyczne nie musisz rezerwować wiele czasu. Co istotne, badanie kardiologiczne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nasi pacjenci nie muszą więc brać specjalnego urlopu w pracy na diagnostykę lub rezygnować z innych codziennych zajęć.
Przebieg badania – jak wygląda badanie echo serca?
Echo serca to badanie bezpieczne i nieinwazyjne, które można wykonać na trzy sposoby. Diagnostyka wykonywana jest w pozycji leżącej. Najprostsze, a zarazem najmniej wymagające dla pacjenta jest echo serca przezklatkowe. W tym przypadku pacjent układa się na lewym boku z lewą ręką uniesioną i położoną za głową. Badanie echokardiograficzne polega na przyłożeniu do klatki piersiowej przez kardiologa specjalnej głowicy urządzenia wraz z żelem. Następnie specjalista przesuwa ją w różnych punktach klatki piersiowej, aby zapoznać się dokładnie z wszystkimi strukturami serca. Co istotne, echo serca przezklatkowe pozwala przyjrzeć się komorom serca i przedsionkom na monitorze aparatu USG w czasie rzeczywistym.
Echo serca przezprzełykowe oraz obciążeniowe stanowią bardziej wymagające badania. Pierwsze z nich wykonuje się na czczo po wcześniejszym wykonaniu EKG i RTG klatki piersiowej. Badanie diagnostyczne obciążeniowe przeprowadza się natomiast po zażyciu standardowych leków przepisanych przez lekarza. Badanie USG serca obciążeniowe polega na ocenie przez kardiologa kurczliwości serca na podstawie przeprowadzanych w czasie diagnostyki testów.
Wskazania do wykonania UKG serca
Na badanie echo serca kieruje lekarz kardiolog, kiedy zauważy niepokojące objawy związane z funkcjonowaniem tego narządu. Może to być:
- nadciśnienie tętnicze,
- zakrzepica,
- choroba wieńcowa,
- stan pozawałowy,
- zapalenie wsierdzia,
- choroba niedokrwienna serca.
Wskazaniami dla przeprowadzenia echa serca są też wady zastawek oraz przebyty udar mózgu albo zawał.
Czasami lekarz nie jest w stanie postawić w 100% dokładnej diagnozy i dopiero badanie USG serca może w tym pomóc. Do objawów, które kwalifikują pacjenta do echokartografii serca, zalicza się też:
- kołatania serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- ból w klatce piersiowej,
- wykryte szmery,
- niewyjaśnione omdlenia.
Echo serca u dorosłych – przeciwwskazania
Echo serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, dzięki czemu może być wykonywane nawet u osób chorych. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka przypadków, kiedy przeprowadzenie diagnostyki jest zbyt ryzykowne lub fizycznie niemożliwe. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia echa serca u pacjenta są:
- urazy klatki piersiowej,
- gips w obrębie klatki piersiowej,
- poważne wady serca,
- astma oskrzelowa,
- niestabilna choroba wieńcowa serca,
- bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze.
Jeśli u pacjenta nie występuje żadne z wymienionych przeciwwskazań, można uzyskać obraz serca w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnej głowicy urządzenia diagnostycznego. To istota wykonywania echo serca.
Jak się przygotować do echa serca / UKG?
Jeżeli lekarz zalecił podstawowe badanie USG, to pacjent może iść na nie bez żadnego przygotowania. Oczywiście nie zaleca się badania po szczególnym wysiłku np. pracy fizycznej, bo obraz pracy serca nie będzie miarodajny. Natomiast przy echokardiografii obciążeniowej albo przezprzełykowej niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie.
Echokardiografia obciążeniowa polega na monitorowaniu pracy serca podczas wysiłku i większego zapotrzebowania na tlen. Może to zostać zasymulowane chemicznie, przez podanie specjalnego preparatu. Tak czy inaczej, lekarz musi wiedzieć, czy takie echo serca nie zaszkodzi pacjentowi.
Innego przygotowania wymaga echokardiografia przezprzełykowa. W jej przypadku sonda zostaje wprowadzona do przełyku. Dlatego konieczne są wcześniejsze badania klatki piersiowej, a także przeprowadzenie badania na czczo.
W większości przypadków echo serca jest jednak lekkim, nieinwazyjnym badaniem, które nie powinno w żaden sposób zaszkodzić pacjentowi.
Echo serca w Warszawie – cennik usług Innova-Med
Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby proces diagnostyki u każdego pacjenta przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że istotne badania powinny być wykonywane możliwie szybko, co ułatwia postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Echo serca pozwala odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany w obrębie przedsionków i komór serca oraz dużych naczyń krwionośnych, dlatego badanie to jest często zalecane przez naszych kardiologów.
Cenimy sobie zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego dobieramy usługi i badania do ich indywidualnych potrzeb. Echo serca jest podstawowym badaniem kardiologicznym, które wykonasz w naszych gabinetach. Koszt echo serca oraz wizyty u doświadczonego kardiologa poznasz w zakładce „Cennik„.
Zapraszamy na badania obrazowe do Innova-Med!
Echo serca w Innova-Med Warszawa Ursynów wykonuje:
